Haber

Adana’da ayçiçek yağı dolandırıcılığı operasyonu

ADANA merkezli 9 ilde ayçiçek yağı satma vaadiyle Fransa ve Arap ülkelerindeki iş adamlarını 150 milyon lira dolandırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan Sait Yusufoğlu ve oğlu Mehmet Yusufoğlu’nun da aralarında bulunduğu 37 zanlıdan 12’si tutuklandı.

? Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Hatalarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Sait Yusufoğlu’nun gösteri fabrikasından 150 milyon liraya ayçiçek yağı satma vaadiyle Fransa ve Arap ülkelerinden iş adamlarını dolandırdığını tespit etti. Ekipler, Sait Yusufoğlu ile birlikte dolandırıcılık çetesine üye oldukları belirlenen 49 zanlıyı yakalamak için 4 Mayıs günü şafak vakti operasyon düzenledi. Belirlenen adreslere yapılan baskınlarda aralarında Sait Yusufoğlu ve oğlu Mehmet Yusufoğlu’nun da bulunduğu 37 zanlı gözaltına alındı. Adreslerinde olmayan 12 zanlının da yakalanması için çalışma başlatıldı. Sanıkların banka hesaplarında suçtan elde edildiği değerlendirilen 50 milyon lira ile İstanbul, Mersin ve Şırnak’ta toplam 7 daire, 763,87 metrekare arsa ve 5 araç için tedbir kararı uygulandı. Adreslerde yapılan aramalarda 19 bin euro, 15 bin dolar, 23 bilezik, 2 altın tespih, 5 altın yüzük, 13 lüks marka kol saati, 16 çeyrek altın, çeşitli ziynet eşyası, çok sayıda senet ve makbuz ele geçirildi.

Operasyonun ardından Sait Yusufoğlu’nun Yüreğir ilçesi Yakapınar Mahallesi’nde jetonlu yağ fabrikası açtığı ve dış ticaret mezunu oğlu Mehmet Yusufoğlu’nun sosyal medya hesabından görüntüleri burada paylaşarak ucuz akaryakıt satışı ilanları yayınladığı ortaya çıktı. Sait Yusufoğlu’nun, kendisiyle temasa geçen iş insanlarını sadece gösteri üretiminin yapıldığı fabrikanın çevresine götürdüğü, ardından bir partiye götürdüğü belirtildi. Sait Yusufoğlu’nun kendisine güvenen iş adamlarından anlaşma kapsamındaki paranın yarısını nakit, kalanını da sahte gümrük belgeleri gönderdikten sonra banka hesabı aracılığıyla aldığı belirlendi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Sait ve oğlu Mehmet Yusufoğlu’nun da aralarında bulunduğu 12 zanlı tutuklanırken, 19 kişi 300 bin lira para cezası ile serbest bırakılırken, 6 kişi de savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. savcılık. 12 firari için arama çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu