Haber

Akşener: Sirk yönetmiyorsunuz, devlet yönetiyorsunuz

YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, partisinin küme toplantısında konuştu.

Akşener’in konuşmasından değerli başlıklar şöyle:

“Yine canımız yandı, kalbimiz acıdı. PKK/PYD/YPG terör örgütünün bombasının ateşinde öykülerimiz yarım kaldı. Terör kandan, acıdan, dehşetten, kuşkudan beslenir. Maksadı her vakit birebirdir. Devleti baskılayıp, millet iradesini teslim almak ister. Ülkenin huzurunu bozmak ister. Biz büyük Türk milletiyiz, tarihimizin her devrinde kirli emellere karşı direndik. Kimden gelirse gelsin, kimlerin iletisini taşırsa taşısın, asla korkmadık, yılmadık!

Türkiye, tarihi boyunca milletlerarası terörle gayret konusunda takdir toplayan, teröre karşı duruşu her daim son derece net olan güçlü bir devlettir. Milletçe, maalesef ağır ve acı hatırlara sahibiz. Bombalar, akınlar, suikastler… Bir çocuğu babasından, bir bayanı eşinden eden, bir aileyi torunundan kopartan yüzlerce olay yaşadık.

140 YIL OLSA DA TERÖRE TESLİM OLMAYACAĞIZ: Biz çadırımızı sırtlanlarımızın yolu üzerine kurduk, fakat tüm tuzaklara karşı tedbir alabilecek güçteyiz. Sıkıntı günlerimiz oldu, nefessiz kaldığımızı hissettiğimiz anlar oldu. Bugün de aziz vatanımızın üzerindeki planları, terör üzerinden uygulamaya çalışanlar şunu yeterli bilsin ki, biz devlet ve millet olarak bölücü terörle 40 yıldır sarsılmaz bir iradeyle çaba ediyoruz. 140 yıl olsa da teröre teslim olmayacağız.

Devletimizin yanında dururken, devlet benim diye ortalıkta gezenlerin işlerini yapıp yapmadıklarını bu türlü acılı vakitlerde gözden geçirmek zorundayız. Millete yaptıkları hizmetin bir vatan borcu, namus borcu olduğunu söylemek zorundayız. Devletimizin yanındayız lakin her yanındayız. Zira devlet biziz. Devlet, koltuk sahiplerinin babalarının malı değildir. Devletimiz, milletçe bu dünyada sığındığımız büyük birlikteliğimizdir. Herkesin eşit derecede hak argüman edebileceği kadar da hayata dairdir. Devlet bu yüzden kıymetlidir, kutsaldır. Devletimizin yanında olduğumuz kadar içinde olabilmeliyiz. O devlet yalnızca milletin varlığına dairdir. O devlet ki, vatandaşının can, mal, ırz ve namus güvenliğini sağlamak en temel misyonudur.

O devlet ki bir yandan milletimizin refah ve kalkınmasının yolunu açarken, bir yandan da insanımızın sokakta gezerken ardını kollamadığı bir toplum sistemini temin eder. Sistem denen şey de bundan öbür bir şey değildir. Hakça, adilce hizmet veren kerim bir devlettir. Hükümet de bunu sağlamaya kelam veren bir avuç insandır. Ayrıcalıkları, milletin kendilerine verdiği misyonu yerine getirmekten ibarettir. Kelamlarını yerine getirmediklerinde de ceketlerini alıp sarfiyatlar. Gerekirse hesap verir, ceza çekerler. Millet iradesi en büyük mahkemedir.

Terörle gayret, iktidarın milletimize verdiği kelamın hakkını vermesi gereken alandır. İktidarın büyük ciddiyetle devleti yönetim etmesi, tehditleri ortadan kaldırması gerekir. Terörle uğraş ciddiyetsizliği, siyasi ihtirasları, iktidarın birbiriyle çelişen açıklamalarını kaldırmaz. Kusursuz işleyen devlet aklı olmadan yapılamaz, hiçbir evrede yanılgı yapılamaz. Terörle gayret yapılan birinci yanılgı, son yanılgıdır.

İKTİDARIN TEMEL ÖNCELİĞİ, TERÖR AKSİYONUNA DAHA YAPILMADAN PÜRÜZ OLABİLMEKTİR: Terörle gayretin birtakım altın kuralları vardır. Devletin vazifelerinden biri, hiçbir vakit kaybetmeden faili yakalamak ve olayın gerisindeki güçleri aydınlatarak, tekrarlanmasın diye gereken tedbirler almaktır. İktidarın temel önceliği, terör aksiyonuna daha yapılmadan pürüz olabilmektir. Bir terörist, ülkemizde bomba yapmaya karar vermişse, iktidarın misyonu, devlet kurumlarını onu etkisiz hale getirmek için harekete geçirmektir. Devlet, teröristlerin ayakkabı numarasına kadar bilir. İktidarın vazifesi o teröristleri, tek bir vatandaşın burnu kanamadan onları etkisiz hale getirmeyi çok daha güzel bilmektir. Terörle gayrette hudut güvenliği de çok değerlidir. Bir teröristin, mülteci kılığına girerek 4 koca ay kaçak biçimde ülkemizde yaşamasına göz yummaz. İktidar, denetimsiz göç siyaseti uygulayarak sonlarımızın kevgire dönmesine sessiz kalamaz, teşvik edemez.

Devlet, vatandaşların yanlışsız bilgiye ulaşmasını sağlayıp, kaygı iklimine mani olmakla vazifelidir. Hem korkuyor, hem kuşkuya düşüyorsanız, terör aksiyonu emeline ulaşmış demektir! Sokaklarda yürüme özgürlüğümüz, bilgiye erişimimiz elimizden alınmışsa, terör maksadına ulaşmış, yetkiyi alanlar da işlerini yapmıyor demektir! Dezenformasyonla çaba de terörle gayretin birinci kaidelerinden biridir. Lakin bu medya karartmasıyla değil, hakikat bilgilendirmeyle yapılır.

ORTAK BİR LİSANLA HAREKET ETMELERİNİ BEKLEMEK HAKKIMIZ: Sayın Erdoğan’ın yurtdışı seyahatini iptal etmesini ya da milletimiz yas tutarken, kendisini dans gösterisiyle karşılatmamasını beklemek doğal hakkımızdır. Yayınlanan taziyeyi reddedip terör saldırısından ABD’yi sorumlu tutan İçişleri Bakanı’nın, grup konuşmasında ABD’yi müttefikten çıkartan Cumhur İttifakı ortağının, bunlar olurken dostu Biden ile Bali’de sohbete oturup taziyeleri kabul eden Erdoğan’ın ortak bir anlayış ve lisan ile hareket etmelerini beklemek en doğal hakkımızdır. Her alanda yalpalamalarıyla başımızı döndüren bu iktidardan hiç olmazsa böylesine acı bir terör olayında biraz disiplin, unsurlu duruş beklemek en doğal hakkımızdır.

SİRK YÖNETMİYORSUNUZ, DEVLET YÖNETİYORSUNUZ: Ensar edebiyatıyla yasallaştırılmak istenen tehlikeli göçün geldiği nokta ortada. İktidar hudutlarımızın kevgire dönmesine karşı estirilen terörden sızlanmayı tercih ediyor. Herkes aklını başına alsın. Sirk yönetmiyorsunuz, devlet yönetiyorsunuz. Türkiye’yi yönetenlerin işi sorumluluk alarak planları bozmak, milletimizin güvenliği için ne gerekiyorsa yapmaktır.

Bay kriz sorunu büyüttüğünü görmelidir. Bay kriz ve maharetsiz grubu bu sorunu bir an evvel çözmelidir. Biz AK Parti iktidarının sorumlusu olduğu bu sorunu AK Parti takımlarının çözemeyeceğini çok güzel biliyoruz. Sandık geldiğinde yetkiyi alıp, gerekeni yapacağız. Önümüzdeki sürecin bir kaygı iklimi içinde geçmesine müsaade vermeyeceğiz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında demokratik ortamda seçimlere gideceğiz. Âlâ olanın milletimizin teveccühünü kazanacağı tertemiz bir seçim süreci geçireceğiz. Devletimiz, milletimiz, demokrasimiz sahipsiz değil.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu