Teknoloji

Bilime Göre Yüz Özellikleriniz Zengin veya Fakir Olduğunuzu Düşünmenizi Sağlayabilir

Tanımadığımız biriyle karşılaştığımızda doğal olarak karşımızdaki kişinin dış görünüşüne bakarak onun hakkında fikir sahibi olmaya çalışırız. Birçoğumuz iyi bir izlenim bırakmak istiyoruz. temiz ve şık kıyafetlerHer ne kadar her şeyin iyi bir saç kesimi veya hoş bir koku ile ilgili olduğunu düşünsek de, Glasgow Üniversitesi’nin yeni araştırması, yüz şeklimizin de insanların bizimle ilgili görüşlerini etkileyebileceğini ortaya koyuyor.

Öncelikle araştırmanın Batı Avrupa’da ve sadece beyaz tenli kişilerle yapıldığını belirtelim. Bu nedenle tüm sonuçlar ırklar ve kültürler arasında Geçerli olduğunu söylemek mümkün değildir. Yine de araştırmanın, hepimizin nispeten eşit derecede “sade” göründüğü vesikalık fotoğraflarımızın bile sosyal statümüzü yansıtabileceğini öne sürmesi dikkat çekici.

Ağız şeklimiz bile zengin veya fakir olduğumuzu gösterebilir

Araştırma, kişinin sosyal sınıfını neyin gösterdiği sorusuna odaklanıyor. En kaba haliyle, sizi neyin fakir ya da zengin gösterdiğini açıklamaya çalışır. Ortaklarla karşılaştırıldığında geniş ve kısa, düz bir yüz , çökük bir ağız ve koyu, soğuk ten rengi, daha düşük sosyal sınıfla ilişkilendirilir. En kötü yanı, bu niteliklerin aynı zamanda daha az yetkin, daha soğuk ve daha güvenilmez bir kişilikle de eşleştirilmesidir.

Tam tersine daha dar ve uzun yüzler, yukarıya dönük bir ağız, daha açık ve daha sıcak ten rengi Aynı zamanda yüksek sosyal statüyle de ilişkilidir. Ayrıca bu yüz özelliklerine sahip kişilerin daha yetenekli, daha sıcakkanlı ve daha güvenli oldukları düşünülüyor. Yani insanların birkaç yüz özelliği bile onlara karşı çok eleştirel önyargılara sahip olmamıza neden oluyor.

Cildinizin sıcak ya da soğuk olması işe alınıp alınmamanızı bile etkileyebilir.

Peki bu araştırma neden değerli? Araştırmanın yazarı Dr. R. Thora Bjornsdottir bu konuyu şu şekilde açıklıyor:

“Bu tür yargılar yalnızca yüz görünümüne göre oluşturuluyor ve bunun, daha düşük sosyal sınıftan olduğu düşünülen kişilerin dezavantajlı hale getirilmesi de dahil olmak üzere önemli sonuçları olabilir.”

Bir iş görüşmesinde, bir röportajda vb. insanların sadece dış görünüşlerine göre alt veya üst sosyal sınıftan olduğu düşünülen yerlerde, insanlara hayatlarında değerli bir yer kazandırır. avantajlar ve dezavantajlarıteklif edebilir.

Haberimizin başında da belirttiğimiz gibi, araştırma dünyadaki tüm kültürleri incelemediğinden farklı kültürlerde farklı sonuçlarla karşılaşabileceğimizi belirtmeliyiz. Yine de insanlar gözlerimizin içine bakarakYetenekli olup olmadığımız konusunda önyargılı olabileceğimiz gerçeği, ırkçılığın ten renginden veya milliyetten daha fazlası olabileceğini düşündürmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu