Yaşam

Büyükşehir’den afetlerde ilk yardım eğitimi

Büyükşehir Belediyesi, özellikle afetlerde olası kazaları en aza indirmek için yaşlılara yönelik İlkyardım eğitimleri veriyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, halkı bilinçlendirme çalışmalarının önemi ve olası deprem önlemleri açısından ilimizde faaliyet gösteren derneklere “Afetlerde İlk Yardım” eğitimleri veriyor. Bugüne kadar İzmit Tesisi ve Yaşlıları Savunma Derneği, İzmit Sivas Halk Derneği, Körfez Esentepe Mahallesi (Aşık Mevlüt İhsani Çadırı), Karamürsel Engelliler Derneği, Başiskele Altınkent Mahallesi ve Tütünçiftlik Barbaros Mahallesi sakinlerine afetlerde ilk yardım eğitimi verildi.

DUYARLI AFET YÖNETİMİ

Hassas afet yönetimi anlayışıyla çocuklara, engellilere ve yaşlılara hizmet veren Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, acil durumlar ve afetler için hem teorik hem de uygulamalı eğitimler veriyor. Afet sırasında veya sonrasında olası konut kazalarında yaralanmalara karşı yapılması gerekenler konusunda bireyler bilgilendirilmektedir.

EĞİTİM KONULARI

Bu eğitimlerde Acil Çağrı Merkezi 112 aranarak, ilk yardım nedir, hasta/yaralı ve olay yeri nasıl değerlendirilir, hava yolu tıkanıklıklarında (Hemlik Manevrası), kanamada ilk yardım, yaralanmalarda ilk yardım, yanıklarda ve donmalarda ilk yardım , kırık, çıkık ve burkulmalarda ilk yardım, acil taşıma teknikleri ve daha birçok konuda bireylere anlatılmaktadır. Afetlerde ilk yardım eğitimi talep eden vatandaşların 153 Davet Merkezini aramaları gerekmektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu