Ekonomi

Ege İhracatçı Birlikleri ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, narenciye üreticilerine Akdeniz meyve sineği tuzaklarının dağıtımı için çalışma başlattı.

Ege İhracatçı Birlikleri (AYB) ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, narenciye üreticilerine 2 bin 500 adet Akdeniz meyve sineği tuzağı dağıtmak için çalışma başlattı.

AYB’den yapılan açıklamaya göre, mandalina üreticilerine Akdeniz meyve sineği tuzağı dağıtımı için Gümüldür pazar yerinde tören düzenlendi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, üretim ve ihracatta kalıntısız ve kaliteli üretime büyük önem verdiklerini söyledi.

Türkiye’nin narenciye ihracatının 2022’de 904 milyon dolara ulaştığını, 463 milyon dolarla ihracat başkanının mandalina olduğunu kaydeden Uçar, “2023’te narenciye ihracatında 1 milyar doları aşmayı hedefliyoruz. pozisyonumuzu kaybetmemek ve daha ileriye gitmek için hayati önem taşıyor.Bu nedenle üreticilerimizin kalıntısız üretim yapmalarını her zaman destekliyoruz ve bu konuda yapılması gereken ne varsa tüm paydaşlar olarak sorumluluğumuzu üstleniyoruz.” sözlerini kullandı.

Biyoteknik çalışmalara da destek verdiklerine işaret eden uçak, şunları kaydetti:

“İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile birkaç yıldır üreticilerimize Akdeniz meyve sineği tuzakları dağıtıyoruz. İyi Tarım Uygulamaları Projesi yürütüyoruz. Kalıntı yönünden sorunlu alanları tespit etmeye çalışıyoruz. Birlik olarak 3 yıl boyunca bölgelerden numune alarak Avrupa ve Rusya bizim için en önemli pazarlar ve bu pazarlara girebilmek için “Kalıntısız üretim çok önemli. Bu pazarları kaybetmemek için birlikte çalışmaya devam etmemiz gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu