Haber

Ekvador’da Savcıya Saldırıda Hayatını Kaybetti

Ekvador’da 10 Ocak’ta ‘TC Televizyonu’ kanalına yapılan saldırıyı soruşturan savcı, silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Savcı Cesar Suarez, arabasıyla giderken silahlı saldırıya uğradı ve durduruldu, olay yerinde hayatını kaybetti. Eyalet Lideri Daniel Noboa saldırıyı kınadı ve sorumluların tutuklanmasını emretti.

SAVCI SİLAHLA BAŞINDAN VURULDU

Guayaquil şehrinin kuzeyindeki Bombero Bulvarı’nda sürüş yapan Savcı Cesar Suarez, durduğu sırada silahlı saldırıya uğradı. Başından vurulan Savcı Suarez olay yerinde hayatını kaybetti. Çok sayıda polis ekibinin sevk edildiği ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

“sorumluyu derhal yakalayın” talimatı

Eyalet Lideri Daniel Noboa, X sosyal medya hesabına yapılan saldırıyı kınadı ve sorumluların “derhal” yakalanması talimatını verdi. Suarez, canlı yayın baskını soruşturmasının yanı sıra uyuşturucu kaçakçılığı, terörizm ve organize suçları da araştırıyordu.

Savcı Cesar Suarez arabasında vurularak öldürüldü.

CANLI YAYIN BASKIN

Guayaquil kentindeki “TC Television” adlı televizyon kanalının stüdyosu, canlı yayın sırasında silahlı kişilerce basıldı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, yüzlerini maskeyle kapatan kişilerin stüdyoda bulunanları rehin aldığı ve spikerin cebine patlayıcı yerleştirdiği görüldü.

Olağanüstü hal ilan edildi

Bir süredir ülke genelinde güvenlik kriziyle boğuşan Ekvador hükümeti, “Fito” lakaplı çete lideri Adolfo Macias Salazar’ın ardından 9 Ocak’ta 60 gün sürecek olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti. Guayas şehrindeki hapishaneden çok sayıda mahkum kaçtı ve ardından polis araçlarına bombalı saldırı düzenlendi. OHAL kapsamında 23.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağı açıklandı.

OHAL kararının ardından suç örgütleri çok sayıda polis memurunu kaçırıp araçlarını ateşe verdi. Öte yandan sosyal medyada paylaşılan videolarda çete üyeleri tarafından kaçırılan polislerin başlarına silah dayadığı ve Başkan Noboa’dan yardım istediği görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu