Haber

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli gruplar Mısır’a yardım çağrısında bulundu

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli gruplar, Mısır’a insani yardımların girişi ve yaralıların tahliyesi için Refah Sınır Kapısı’nın açılması çağrısında bulundu.

Filistinli grupların yaptığı ortak yazılı açıklamada, “Mısır’daki kardeşlerimizi, yaralıların tahliyesi, insani yardıma girilmesi ve Gazze Şeridi’nin insani felaket ve soykırımdan kurtarılması için Refah Sınır Kapısı’nı derhal açmaya davet ediyoruz.” kelimeler kullanıldı.

Açıklamada İsrail’in akaryakıt, ilaç, gıda, su, iletişim ve internet kesintilerini sürdürerek Gazze’yi dış dünyadan izole etmeye devam ettiği; Filistin halkına karşı hatalar yaptığı ve katliamlar yaptığı kaydedildi.

Gazze Şeridi’ndeki yerel kaynaklar ve insani yardım kuruluşları, gelen yardımların çok sınırlı olduğunu ve afet için yeterli olmadığını belirtiyor.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne insani yardım girişindeki gecikmenin, İsrail’in denetimlerde yarattığı sorunlardan kaynaklandığı belirtildi.

Mısır’ın Ariş Havalimanı’na çeşitli ülkelerden Gazze’ye gelen insani yardım taşıyan tırlar, önce Refah Sınır Kapısı’nda denetleniyor, ardından Mısır ile İsrail arasındaki El-Uce (Nitzana) Sınır Kapısı’nda İsrail tarafından denetleniyor.

Yardım daha sonra Gazze Şeridi’ne girmek için Refah Sınır Kapısı’na yönlendiriliyor.

Mısır, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çeşitli ülkelerden Gazze Şeridi’ne gönderilen yardımların Refah Sınır Kapısı üzerinden Gazze’ye ulaştırılmasını organize ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu