Haber

Geçen yıl karlar altında kalan tarihi Sille, bu yıl toprağa hasret kaldı.

-Geçen yıl karlar altında kalan tarihi Sille, bu yıl toprağa hasret

Geçen yıl ocak ayı sonlarında yağan karla birlikte pitoresk manzaraların oluştuğu Konya’nın Sille Mahallesi, bu yıl kar yağışına hasret kaldığı günler yaşıyor.

Geçen yıl havadan görülen kar manzarasına sahip olan Sille’de bu yıl karsız çatılar ve boş sokaklar dikkat çekiyor.

Geçen yıl bu günleri karla kaplayan ve 5 bin yıllık geçmişe sahip olan KONYA – Sille Mahallesi, bu yılın aynı döneminde kar yağışına hasret kaldığı günler yaşıyor. Sille’de geçen yıl havadan izlenen kar manzaralarının yerini bu yıl boş sokaklar ve karsız çatılar aldı.

Konya’da geçen yılın aynı döneminde etkili olan kar yağışı ile birlikte kent tamamen beyaz örtüyle kaplandı. 5 bin yıldır Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserlere ev sahipliği yapan merkez Selçuklu ilçesinde yer alan tarihi Sille Mahallesi, geçen yıl 28 Ocak’ta beyaza bürünmüş, kartpostallık görüntüler ortaya çıkmıştı. Bu yıl ocak ayı sonunda gelmesine rağmen Türkiye’nin birçok bölgesinde olduğu gibi tarihi Sille İlçesi’nde de kar yağışı görülmedi. Geçen yıl beyaz örtüsüyle havadan kartpostal manzaralarının olduğu Sille’de bu yıl kar yağmadan sokaklar havadan görüntülendi.

Kafe işletmecisi İbrahim Duran, uzun bir aradan sonra ilk kez bu kadar kar yağışsız bir kış gördüğünü belirterek, “Bu yıl ne kar ne de yağmur görmedik. Geçen yıl bu saatlerde trafik kapanma noktasına geldi. Burada kar yağışı nedeniyle bu yıl af olmadı, kar yağışı bekliyoruz.” dedi.

Geçen sene mahalleye çok kar yağdığını anlatan 63 yaşındaki Selahattin Süslü, “Geçen sene buraya bu zamanlarda kar yağmıştı. Bu sene Allah vermedi. İnşallah bu hafta yağar. Gezenler de vardı, bu yıl kuraklık var, yağmur duası yaptık, inşallah yağar” diye konuştu.

carsamba-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu