Ekonomi

Gram altında yeni rekor

Altın, iki günlük yükselişinin ardından ABD’nin borç tavanı anlaşmasının Temsilciler Meclisi’nde onaylanmasıyla yatay bir seyir izledi.

Spot altının onsu 1.961 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve orta banka Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara göre gram altın 1.315 TL ile yeni rekor seviyeye ulaştı.

Kıymetli metal, sözleşme öncesinde yüzde 0,3’lük bir artış yakalarken, düşüşün dolardaki ölçülü toparlanmadan kaynaklanmış olabileceği değerlendiriliyor.

Borç limitini 1 Ocak 2025’e kadar askıya alacak olan anlaşmanın bir sonraki durağı Senato olacak. Anlaşmanın Senato’dan geçmesinin spot altın üzerinde olumlu bir etki yaratması bekleniyor çünkü hükümet harcamalarında kesintiye gidilmesi zorunlu olduğundan resesyon olasılığını artıracak.

ABC Rafineri Global Kurumsal Piyasalar Başkanı Nicholas Frappell, borç limiti anlaşmasının kabulünün altın piyasasında ağır bir fiyatlama yaptığını belirtti.

Altın, yatırımcıların Fed’in Haziran’daki faiz artırımı için fiyatlarını düşürmesiyle Salı ve Çarşamba günü %1 yükseldi. ABD Merkez Bankası yetkililerinin önümüzdeki aylarda yeniden artırma seçeneğini elinde tutarken borçlanma maliyetlerini sabit tutmayı planladıklarını açıklamasının ardından Haziran ayı için faiz artırım ihtimali yüzde 60’tan yüzde 40’a geriledi.

Öte yandan, Çarşamba günü ABD ekonomisinin gücüne ilişkin karışık sinyaller, politika yapıcılar nezdinde enflasyonla mücadelede önümüzdeki dönemde izlenecek yola ilişkin olası fikir ayrılıklarının altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu