Haber

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe: İBB, Yassıada’daki tesislerin işletmesini devralmak istedi ama engellendi

Gazeteci Murat Ağırel, dün Cumhuriyet gazetesinde yer alan yazısında, oteli, camisi ve konferans salonu yapılan ve adı ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ olarak değiştirilen Yassıada’nın yıllık 4.2 milyon TL’ye Albayrak Grubu’na kiralandığını yazmıştı. Tesisler daha önce TOBB’a bağlı bir şirket tarafından işletiliyordu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, İBB’nin Yassıada’daki tesislerin işletmesini devralmak istediğini ancak bunun şartnamede yer alan bir unsur tarafından engellendiğini açıkladı.

Gökçe, “Halkımızla görüşebilen tarihsel olarak çok önemli bir adamız o yüzden özel bir şirkete verildi. İstanbulluların olması gereken ada özelleştirildi” dedi.

Gökçe, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“140 milyon dolar yani yaklaşık 2 milyar 700 milyon lira harcandı. Ancak tesisler yıkıldı. Şimdi yılda sadece 4.2 milyon liraya 20 yıllığına özel bir şirkete kiralanıyor. İBB olarak işletmeyi devralmak istedik ancak şartnamede yer alan bir unsurla bu önlendi. İmutsuzum.

Turizm sektöründe 15 yıllık kurumsal tecrübe istendiği için İBB veya bağlı kuruluşları devreye giremedi. Biz tarihsel olarak çok değerli, insanımızla buluşabilen bir adamız, dolayısıyla özel bir şirkete verildik. İstanbulluların olması gereken ada özelleştirildi.

Yassıada, yeni adıyla Demokrasi ve Özgürlük Adası, hem Türkiye’nin demokrasi yolculuğunda aştığı sıkıntıları gösterecek hem de geleceğimize ışık tutacak şekilde düzenlenebilirdi. Bu fırsatı kaçırdığımız için de üzgünüm.” (HABER MERKEZİ)

pendik-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu