Haber

İran: Ses hızından 8 kat daha hızlı hareket eden hipersonik balistik füzeler üretiyoruz

İran, hareket halindeki deniz araçlarını imha edebilen ve ses hızından 8 kat daha hızlı hareket edebilen “hipersonik balistik füze” ürettiğini duyurdu.

İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı’nın haberine göre İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, başkent Tahran’da düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, ülkesinin hareket halindeki deniz araçlarını imha edebilecek balistik füzeler ürettiğini söyledi.

Füzenin testlerinin başarılı geçtiğini ve seri üretime başlandığını kaydeden Bakıri, “İran bu tür füzeleri üreterek bu füzelere sahip olan 3 ülkeden biri oldu.” söz konusu.

Söz konusu balistik füzenin 8 mach (ses hızının 8 katı) hızına ve 1500 kilometre menzile sahip olduğunu iddia eden Bakıri, bu tip bir füzeye sahip olmanın bölgede 1.000 kilometre yarıçaplı bir güvenlik alanı oluşturacağını belirtti. ülke çapında denizler.

Bakiri, füzenin ne zaman ve nerede test edildiğine dair bilgi paylaşmadı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Buyruk Ali Hacızade, 10 Kasım 2022’de yaptığı açıklamada, ülkesinin yeni bir balistik füze geliştirdiğini söyledi.

Ses hızından 5 kat daha hızlı hareket eden hipersonik füzeler, hava savunma sistemleri tarafından engellenemiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu