Ekonomi

İş Bankası’na 330,5 milyon Euro ve 191 milyon ABD Doları tutarında sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi

Türkiye İş Bankası, sürdürülebilirlik irtibatlı yeni süreci için, 330,5 milyon Euro ve 191 milyon ABD Doları meblağında 367 gün vadeli sendikasyon kredisi kontratını imzaladı.

17 Kasım 2022 tarihinde imzalanan kredi muahedesinde Bank of America ve Standard Chartered Bank koordinatör; Bank of America, Standard Chartered Bank ve Sumitomo Mitsui Banking Corporation sürdürülebilirlik koordinatörü; Emirates NBD Bank PJSC ise casus banka olarak vazife aldı.

Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya’daki 17 ülkeden 28 bankanın iştirak sağladığı ve dış ticaretin finansmanında kullanılacak sendikasyon kredisinin en yüksek fiyatla katılan bankalara ilişkin kısmının toplam maliyeti Euro diliminde Euribor + 4,00, ABD Doları diliminde ise SOFR + 4,25 oldu.

İş Bankası tarafından sürdürülebilirlik ilişkili olarak gerçekleştirilen sendikasyon kredisi kapsamında engelli dostu bankamatiklerin toplam bankamatik sayısına oranının artırılması ve dijitalleşen süreçlerle sağlanacak kağıt tasarrufu performans kriterleri olarak tanımlandı. Performans kriterlerine ait olarak belirlenen gayelere ulaşılması durumunda, kredide faiz indirimi gerçekleşecek.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı ve sürdürülebilirlik başkanı Gamze Yalçın, sağlanan krediye ait yaptığı açıklamada; “Sürdürülebilirlik temalı kaynaklarımızı bu alandaki teşebbüslerimizin bütünleyici bir modülü olarak görüyor ve sürdürülebilirlik irtibatlı yeni kredimizle mevzuya verdiğimiz değeri bir kere daha vurguluyoruz. Kelam konusu süreç aracılığıyla bir taraftan ülkemiz iktisadına kazandırdığımız 330,5 milyon Euro ve 191 milyon ABD Doları fiyatındaki yeni kaynakla müşterilerimizin dış ticaret süreçlerinin finansmanına dayanak verirken, öteki taraftan da belirlediğimiz performans kriterleri aracılığıyla çevresel ve toplumsal alandaki olumlu etkimizi artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu