Haber

İsrail’e açık tehdit: Gerekirse füze atarız

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Fadavi, İsrail’i açıkça tehdit etti. Fadavi, ‘gerekli görülmesi halinde doğrudan Hayfa’ya füze saldırısı düzenlemeye hazır olduklarını’ belirtti.

Fadavi açıklamasında şunları söyledi: ”Bazıları pratik eylemi doğrudan Hayfa’ya füze fırlatmak olarak görüyor. Gerekirse bu tereddütsüz yapılacaktır” dedi.

Fadavi ayrıca “Demir Kubbe’nin başarı oranı yüzde 30” dedi.

İSRAİL-FİLİSTİN SAVAŞI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

Gazze’den İsrail’e binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar da Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek ele geçirdi.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girdi ve İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 308’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90’dan fazla Filistinlinin öldüğü belirtildi.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 18 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 26 Hizbullah üyesi, 6 Filistin İslami Cihad Hareketi, 3 Hamas ve 2 Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı üyesi hayatını kaybederken, biri Filistinli olmak üzere 4 sivil hayatını kaybetti. gazeteci hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu