Haber

İtalya’nın Lampedusa adası açıklarında göçmen teknesinin batması sonucu 4 kişi kayboldu.

İtalya’nın Lampedusa Adası açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu 4 kişinin kaybolduğu, 32 kişinin İtalyan sahil güvenliği tarafından kurtarıldığı bildirildi.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, düzensiz göçmenleri taşıyan 6 metre uzunluğundaki tekne akşam saatlerinde Lampedusa adası açıklarında battı.

Olaya devriye botu ile müdahale eden İtalyan sahil güvenlik ekipleri 3’ü kadın 32 kişiyi kurtardı ancak 2’si çocuk 4 kişi kayboldu.

Lampedusa’da iki gün önce zor durumda kalan teknedeki düzensiz göçmenlerden 40’ı kurtarılırken, denize düşen 3 kişi ise hayatını kaybetti.

İtalya İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, 1 Ocak-2 Aralık tarihleri ​​arasında denizleri geçerek İtalya’ya ulaşan düzensiz göçmen sayısı 94 bin 606 olarak kaydedildi.

Akdeniz’de sistematik olmayan göç sorunu

Akdeniz’in İtalya, Malta ve Libya arasında kalan bölgesi son yıllarda Afrika’dan Avrupa’ya geçişte sıklıkla kullanılan düzensiz göç yollarından biri olarak öne çıkıyor.

Deniz ve hava koşullarının iyi olduğu günlerde bu güzergahta göç hareketliliği yoğunlaşmaktadır.

Denizden yardım isteyen düzensiz göçmenleri genellikle Avrupa devletleri yerine Avrupalı ​​sivil toplum kuruluşları kurtarıyor. Söz konusu STK’lar, Avrupa devletlerinin ‘güvenli sığınak’ sağlayamaması nedeniyle zaman zaman kurtardıkları göçmenleri tahliye etmekte zorlanıyor.

Akdeniz’i geçebilen veya kurtarılan göçmenlerin Avrupa’daki ilk yeri, İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara modülü olan Lampedusa Adası.

Her yıl çok sayıda göçmen Akdeniz’i geçmeye çalışırken teknelerin alabora olması ya da teknelerdeki aşırı kalabalık nedeniyle hava ve su kalmaması nedeniyle hayatını kaybediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu