Haber

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, İİT Dışişleri Bakanları Toplantısında Kuran Yakma Eylemlerine Karşı Tedbir Alınmasını Tavsiye Etti

UYGUN Parti Sözcüsü Kürşad Güçlü, yarın yapılacak İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda İsveç ve Danimarka’daki Kuran yakma eylemlerine karşı net tavır alınması gerektiğini önerdi. Zorlu, “İKÖ zirvesindeki kınama kararı dışında, bu tür eylemlere katılanların 57 üye ülkeye girişinin yasaklanması gibi somut tedbirlerde birlik olunmalı” dedi.

Kürşad Zorlu, İsveç ve Danimarka’daki Kuran yakma eylemleri ve yarın yapılacak İKT Dışişleri Bakanları toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Güçlü bugün Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İsveç’in ardından Danimarka’da da Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıları şiddetle kınıyoruz. Bu girişimlerin bir nefret suçu olduğu açık olmakla birlikte, yapılacak İİT Dışişleri Bakanları Toplantısında bu konuda ortak ve net bir karar alınacaktır. 31 Temmuz’da (yarın). gerekli.

Bugüne kadar atılan en ciddi adım, partimizin İsveç temsilciliğinin Stockholm savcılığına yaptığı başvuru üzerine söz konusu davaların bir süreliğine durdurulması olmuştur. Çünkü o sırada yüksek mahkeme devreye girerek savcının kararını bozdu ve sorun devam etti. Bununla birlikte, Türkiye’nin hem NATO hem de İKÖ içindeki benzersiz konumu, İsveç’in ve diğer muhataplarımızın ihtiyaçlarının karşılanması açısından önemli bir hak ve sorumluluğu ortaya koymaktadır.

Bu açıdan yarın yapılacak İKT zirvesinde kınama kararı dışında bu tür hareketlere katılanların 57 üye ülkeye girişinin yasaklanması için somut tedbirler bir araya getirilmelidir. Türk Milleti adına sorunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna arz ederiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu