Ekonomi

JPMorgan’dan ‘merkeziyetsiz finans’ yorumu

Kripto uzmanlarının beklentisi, FTX’in çöküşü ile birlikte kripto alım satımında merkeziyetsiz platformlara hakikat bir yapısal değişiklik gerçekleşmesi istikametinde olmasına rağmen JPMorgan analistleri, dijital varlık alım satım hacminin çoğunluğunun merkeziyetli platformlarda gerçekleşeceğini iddia ediyor.

JPMorgan analisti Nikolaos Panigirtzoglou, merkeziyetsiz kripto alım satım platformlarındaki süreçlerin yavaş gerçekleşmesi ve buyrukların takip edilebilir olması üzere özellikler nedeniyle, bu platformlardaki kurumsal iştirakin hudutlu kalacağını düşünüyor.

Analistler ayrıyeten, buyruk özelliklerinin kısıtlı olması, fiyat bilgisi için kaynak olarak merkeziyetli platformların kullanılması, sistem açıkları kullanılarak gerçekleştirilen ataklara açık olmaları, fazla teminat yatırılmasının gerekmesi, likidasyonun otomatik gerçekleştirilmesi üzere farklılıkların, merkeziyetsiz platformların geniş kitlelere yayılmasını zorlaştıracağını öngörüyor. Ayrıyeten merkeziyetsiz finans protokollerinin idaresi ve kontrolü gerçekleştirilirken, güvenlikten ödün vermemenin güç olduğu belirtiliyor.

Merkeziyetsiz platformlardaki hacim yüzde 68 arttı

DeFi Llama’nın datalarına nazaran, Sam Bankman-Fried’in merkeziyetli platformu FTX’in çöküşünden beri merkeziyetsiz platformlardaki hacim yüzde 68 artarak 97,22 milyar dolara ulaştı. Birçok gözlemci bunu merkeziyetli platformlara olan inancın azalması ve merkeziyetsiz finansa geçişin başlangıcı olarak yorumluyor.

JPMorgan analistleri ise yakın vakitte merkeziyetsiz platformlarda gerçekleşen hacim artışının uzun periyotlu bir trendin başlangıcı olmadığını, bunun FTX’in çöküşü ile kripto fiyatlarının düşmesinin neden olduğu otomatik likidasyonlardan kaynaklandığını düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu