Haber

Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yıl dönümünde Zonguldak ve Bolu’da değerlendirme toplantısı düzenlendi.

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin birinci yıl dönümü dolayısıyla Zonguldak ve Bolu’da deprem değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Zonguldak Valiliği tarafından, depremde hayatını kaybedenleri anmak ve deprem bölgesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vermek amacıyla İl Emniyet ve Acil Durumlara Uyum Merkezi’nde (GAMER) toplantı düzenlendi.

Vali Osman Hacıbektaşoğlu, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Zonguldak’taki kamu kurumlarının ve vatandaşların 6 Şubat’ta milletle birleşip tek yürek olduklarını söyledi.

“Birlik ve beraberlik ruhuyla yüzyılın felaketi, yüzyılın dayanışmasına dönüştü.” Hacıbektaşoğlu, “Zonguldak’ta 4 bin 701’i arama kurtarma görevlisi, 1592’si rehabilitasyon görevlisi olmak üzere 6 bin 293 işçi görevlendirildi. Türkiye Taşkömürü Kurumumuz tarafından bölgeye gönderilen 3 bin 900 işçi, enkaz kaldırma çalışmaları sırasında 335 vatandaşımızı sağ kurtardı.” ve arama kurtarma faaliyetleri. Yine diğer gruplarımız onlarcasını öldürdü.” “Muhtemelen yüzlerce insanı canlı kurtardı” dedi.

Kentte faaliyet gösteren birçok sivil toplum kuruluşunun beslenme, bölgeye gelen malzemelerin dağıtımı ve arama kurtarma çalışmalarında gönüllü olarak yer aldığını hatırlatan Hacıbektaşoğlu, “295 iş makinesi ve araç, 153 kamyon, 65 kamyon, çadır var. Şehrimizde yatak, ısıtıcı, hijyen malzemesi, su. “Deprem mağdurlarına gıda kolisi, kömür, konteyner gibi malzemeleri ulaştırdılar.”

Kente gelen depremzede vatandaşlara devletin ve milletin şefkat elinin uzatıldığını belirten Hacıbektaşoğlu, “Gelen vatandaşlarımıza Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız tarafından acil olarak 1 milyonun üzerinde nakdi yardım yapıldı. 7 bin 956 depremzede vatandaşımız kamuya ait misafirhanelerimiz ile Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne ait yurtlarda, hastanelerimizde ağırlandı.” “511 depremzede tedavi edildi.” dedi.

Vali Hacıbektaşoğlu şunları kaydetti:

“Deprem öncesi alınacak önlemleri almak ve uygulamak en önemli görev ve sorumluluğumuzdur. Ülke olarak afet sonrası arama kurtarma, iyileştirme, barınma ve yaraların iyileşmesi konusunda çok iyi durumdayız. Ama ihtiyacımız var. Bunu önceliklendiriyoruz ve tüm çabamız bu yönde. Özellikle depremle ilgili afetlerde “Daha önce yapılması gerekenleri yapmalıyız, yerine getirmeliyiz, bunu zaman kaybetmeden yapmalıyız. Özellikle depremle ilgili bina stokumuzu yenilememiz gerekiyor.”

Bölünmüş

Bolu’da 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için saat 04.17’de anma programı düzenlendi.

Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenleri anmak ve deprem bölgesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vermek amacıyla Bolu Valiliği tarafından İl Emniyet ve Acil Durumlara Uyum Merkezi’nde (GAMER) toplantı düzenlendi.

Bolu Valisi Erkan Kılıç başkanlığında düzenlenen toplantıda AFAD İl Müdür Yardımcısı Kürşat Bozkurt, Bolu’dan Kahramanmaraş’a ve depremden etkilenen illere yapılan yardımlar hakkında sunum yaptı.

Saat 04.17’de depremde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunuldu ve dualar okundu.

Toplantıda konuşan Vali Kılıç, depremin ekonomik boyutunun çok büyük olduğunu ancak ülkeye psikolojik ve sosyal açıdan her yönüyle büyük darbe vurduğunu kaydetti.

Deprem bölgelerindeki depremzedelerin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için Türk milletinin seferber olduğunu anlatan Kılıç, dünyada hiçbir ülkenin bu kadar büyük bir deprem karşısında bu kadar çabuk tepki verip olayı atlatmasının kolay olmadığını söyledi.

Kılıç, depreme her açıdan hazır olmak gerektiğini vurgulayarak, “Öncelikle binalarımızı sağlam yapmalıyız, binalarımız depreme dayanıklı değilse, deprem şartlarına uygun inşa edilmemişse, En önemli deprem sorunundan en az hasarla kurtulmamız için şehrimizdeki binaları ve eski binaları depreme dayanıklı hale getirmek gerekiyor.” “Birinci şart dedi.

“Özellikle okullarımızı kamu binaları açısından güçlendirdik” diyen Vali Kılıç, şöyle konuştu: “Yani güçlendirilmeyen okul neredeyse yok. Çok şükür hepsi güçlendirildi. Sağlık tesislerimiz tamamlandı. Aynı şekilde. Yeni binalarımız depreme dayanıklı olarak inşa ediliyor. Mevcut olanların hızlı tarama ve test işlemleri yapılıyor.” “Sağlık Bakanlığımızla bunlarla ilgili girişimlerde bulunduk. Diğer kurumların binalarını da aynı şekilde incelememiz gerekiyor.”

Dönemin Malatya Emniyet Müdürü Dağdeviren, deprem sırasında yaşadıklarını anlattı.

Kılıç’tan sonra 6 Şubat 2023’te Malatya İl Emniyet Müdürü olarak görev yapan ve depremi yaşayan Bolu İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, yaşadıklarını anlattı.

Ailesiyle birlikte evinde depreme yakalandığını belirten Dağdeviren, “Eşyalar düşüyor, dolaplar devriliyor, duvarlar çatlıyor. O iki dakika bana 1-2 saat gibi geldi. ‘Duracak mı?’ dedik.” dedi.

Dağdeviren, depremin ardından koordinasyon toplantısının yapılacağı alana giderken şoförünün ağladığını anlatarak, şöyle konuştu:

“Toplanma Merkezine gidiyorduk. Araçtayken şoförüm ağlamaya başladı. O da çocuklarını düşünüyordu. Toplantıya gitmeden önce arkadaşımızın ailesinin yanına gittik. Çocuklarını güvenli bir şekilde dışarı çıkardıktan sonra, Toplantıya valilikteki kriz merkezinde katıldık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu