Ekonomi

Milli Çay Şurası Başkanı Erdoğan’dan taze çaya ilişkin değerlendirme açıklaması

Milli Çay Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, zorunlu asırlık çay bazı fiyat düzenlemesinin Çay Kanunu’na mutlaka dahil edilmesi gerektiğini belirtti.

Erdoğan yaptığı yazılı açıklamada, son görüşmelerini 2022 yılında gerçekleştirdiklerini ve bölümün gelişimi için bazı kararlar aldıklarını ifade etti.

Çay Yasası sürecini takip ettiklerini kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Çay Kanunu’na mutlaka zorunlu bir yaş çay bazı fiyat düzenlemesi konulmalıdır. Bu tür bir düzenlemeyi yeterli bulmadığımız için böyle bir düzenlemeye karşı olduğumuzu bir kez daha kamuoyu ile paylaşmak isteriz. taban fiyatın garanti edilmemesi çay bölümünün ihtiyaç ve beklentilerini karşılamaz.Çay taban fiyatının geniş katılımlı bir süreçten sonra belirlenmesini gerekli görüyoruz.Taban fiyatın Bakanlıkça belirlenmesi gerektiği kanaatindeyiz. ÇAYKUR, Ticaret Odaları, Ticaret Borsaları, Ziraat Odaları ve Milli Çay Kurumu gibi şube menfaat sahiplerinin görüşlerini aldıktan sonra.”

Çay bahçelerini canlandırmak için adımlar atılması gerektiğini ifade eden Erdoğan, “Taze çayın ve dolayısıyla kuru çayın kalitesinin artması için gerekli adımlar gecikmeden atılmalı. Çayımızın kalitesinin yükseltilmesi konusunda bilinçlendirmek gerekiyor. ve bölgemizde geleceğini çayda gören her bireyin bu ideali benimsemesi gerekmektedir.Beklenen verim yanında verim düşünüldüğünde budama oranlarının yeniden gözden geçirilmesi gerekli görülmektedir.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu