Haber

NASA’ya göre Temmuz 2023, kaydedilen en sıcak ay oldu

Washington, DC, ABD’deki Smithsonian Ulusal Hayvanat Bahçesi’ndeki soğutma ünitesinde serinleyen insanlar, 26 Temmuz 2023. (Fotoğraf: Aaron Schwartz/Xinhua)

Amerikalılar şu anda iklim krizinin etkilerini ülkenin her köşesinde ilk elden yaşıyor.

LOS ANGELES, 15 Ağustos (Xinhua) — ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü tarafından Pazartesi günü yayınlanan analize göre, Temmuz 2023, 1880’den beri dünya çapında kaydedilen en sıcak ay. oldu.

Analize göre Temmuz 2023, NASA’nın kaydettiği Temmuz ayı sıcaklıklarından 0,24 santigrat derece daha sıcak ve 1951 ve 1980’de kaydedilen ortalama Temmuz sıcaklığından 1,18 santigrat derece daha sıcaktı.

NASA yöneticisi Bill Nelson şunları söyledi: “NASA verileri, dünya çapında milyarlarca insanın tam anlamıyla ne hissettiğini doğruluyor: 2023 yılının Temmuz ayındaki sıcaklıklar, onu rekor düzeydeki en sıcak ay yaptı. Amerikalılar artık iklim krizinin etkilerini dünyanın her köşesinde ilk elden yaşıyorlar.” ülke.”

NASA’nın verdiği bilgilere göre özellikle Güney Amerika, Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Antarktika Yarımadası’nın bazı bölgelerinde sıcak hava hakim oldu. Bu bölgelerde ortalamanın yaklaşık 4 santigrat derece üzerinde sıcaklık artışları kaydedildi.

NASA’ya göre bu yaz havaların çok sıcak olması nedeniyle on milyonlarca insan için sıcak hava uyarıları yapılırken, sıcak hava yüzlerce insanın hastalanıp hayatını kaybetmesine neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu