Ekonomi

New York borsası yüksek açıldı

S&P 500 endeksi yüzde 0,51 artışla 4.226,71 puana, Nasdaq endeksi yüzde 1,03 artışla 13.109,10 puana yükseldi. Dün ABD’de Anma Günü nedeniyle kapalı olan piyasalar, borç limitinde prensipte varılan anlaşmanın ve ABD hisselerindeki yükselişin etkisiyle haftanın ilk işlem gününe olumlu başladı. çip üreticisi Nvidia.

Beyaz Saray ve Cumhuriyetçiler Cumartesi akşamı uzun müzakereler sonucunda borç limiti konusunda prensipte anlaşmaya vardıklarını açıkladılar.

Borç limiti için alınan tedbirlerin tükenmesine ve ülkenin nakit sıkıntısı çekmesine günler kala varılan anlaşmanın ardından Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, borç limitinin Ocak ayına kadar artırılmasını öngören yasa tasarısını açıkladı. 1 Ekim 2025 Çarşamba günü oylamaya sunulması planlanıyor.

Analistler, borç limitinin artırılması konusunda prensip anlaşmasına varılmasına rağmen, bürokratik sürecin kısıtlı sürede tamamlanıp tamamlanmamasının risk algısını beslediğine dikkat çekti.

Öte yandan ABD’li çip üreticisi Nvidia’nın hisselerinin yüzde 5’in üzerinde artması da piyasalardaki olumlu seyri destekledi. Hisselerindeki yükselişle birlikte Nvidia’nın piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaştı. Diğer çip üreticilerinin ve yapay zeka uygulamaları geliştiren şirketlerin payları da yükseldi.

Analistler, ABD’de bu hafta açıklanacak istihdam verilerinin yatırımcıların odağında olduğunu ve ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin sözlü yönlendirmelerinin takip edileceğini belirtti.

habernarlidere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu