Haber

P-24A Kayserililerle buluştu

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın desteğiyle, 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü ve Garnizon Komutanlığı iş birliğiyle Kayseri Uçaklarında üretilen ve “PZL” olarak bilinen ilk P-24A uçağını denize indirdi. Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan özel bir alanda fabrika. göstermeye başladı.

Başkan Memduh Büyükkılıç liderliğinde kentte yerel yönetim hizmetlerini başarıyla yürüten Kayseri Büyükşehir Belediyesi, sanayi kenti Kayseri’yi savunma sanayi dahil her alanda üreten ve elinden gelenin en iyisini yapan bir kent haline getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. ülke ekonomisine katkı.

Bu kapsamda ASFAT, TUSAŞ, TOMTAŞ Yatırım ve Erciyes Teknopark’ın katılımıyla kurulacak olan TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji A.Ş.’nin 2023 Ocak ayında imzalanan Ortak Girişimine destek veren Büyükşehir Belediyesi, mecliste aldığı kararla şimdi de Kayseri’nin bu alandaki tarihi başarısını vatandaşlara aktarıyor. tanıtır.

“PZL” olarak bilinen ilk PZL, 5 Ekim 1925’te temeli atılan Kayseri Uçak Fabrikası’nda, Büyükşehir Belediyesi, 2. Hava İkmal Fabrika Müdürlüğü ve Garnizon Komutanlığı tarafından kurulan özel alanda üretildi. Türkiye’nin en büyük meydanlarından biri olan Cumhuriyet Meydanı ile işbirliği içinde. -24A uçağını göstermeye başladı.

Kayseri’nin bu alandaki tarihi başarısını ve bundan sonra havacılık alanında oynayacağı aktif rolü vatandaşlara tanıtmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi tarafından sergilenen “PZL” adıyla bilinen ilk uçak P-24A 29 Mayıs 1937’de Üsteğmen İrfan Bey komutasında Ali Dağı’nda. Eteklerinden kalkmıştı.

PZL’NİN ÖZELLİKLERİ

1939 yılında Kayseri Uçak Fabrikasında (KTF) Polonya lisansı ile 7,40 metre kanat açıklığı, 10,58 metre kanat açıklığı ve 2,85 metre yükseklikte üretilmiştir. Tek kişilik uçak, gündüz üslerinde görev icra edebilen tek motorlu (Gnome-Rhone) tek motorlu (Gnome-Rhone), pervaneli ve havai tek kanatlı “Av” uçağı olarak görev yaptı.

3 adet makineli tüfek yuvası bulunan uçağın Dümen kısmındaki kırmızı nokta üzerinde beyaz ay ve yıldızın yer aldığı Türk Bayrağı motifi dikkat çekiyor. Ayrıca uçağın kanatlarının üst ve alt kısımlarında kare şeklinde kırmızı-beyaz milliyet işaretleri bulunmaktadır.

BÜYÜKŞEHİRDEN TAM DESTEK

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle ASFAT, TUSAŞ, TOMTAŞ Yatırım ve Erciyes Teknopark’ın katılımıyla 22 Aralık 2022’de kurulacak olan TOMTAŞ Havacılık, Uzay ve Teknoloji A.Ş. Ortak Taahhüt Sözleşmesi, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar.

BAKAN AKAR, LİDER BÜYÜKKILIÇ İLE ANLAŞTI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, imza töreninde yaptığı konuşmada, “Sayın belediye başkanımızla mutabakata vardık. Ayın 15’ine kadar sayın belediye başkanımız 15 Ocak’a kadar arsayı bize getiriyor.”

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ocak 2023 Meclis Toplantısı’nın ikinci toplantısında konu ile ilgili değerli bir karar alındı. Erciyes Teknopark A.Ş.’nin talebi üzerine hazırlanan İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu. Kocasinan İlçesi Fevzioğlu Mahallesi’nde imar planı değişikliği ile ek imar planı yapılması meclis üyeleri tarafından kabul edildi.

KAYSERİ YENİDEN DOĞDU GRU TAYYARE FABRİKASI

Kayseri’nin gururu TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji A.Ş.’nin Ortak Girişimi ile yeniden doğan uçak fabrikası. 1926 yılında Tayyare ve Motor Türk AŞ (TOMTAŞ) tarafından Kayseri’de kuruldu. Kayseri Uçak Fabrikası, Türk havacılık tarihinin en güzel havacılık fabrikalarından biri ve en değerli kilometre taşlarından biri haline geldi.

1941 yılına kadar fabrikada Alman Junkers A-20, Alman Gotha 145, Alman Junkers F-13, ABD Curtiss Hawk savaş uçağı, ABD Fledgling eğitim uçağı, Polonya P-24 olmak üzere çeşitli tip ve farklı özelliklerde yaklaşık 200 uçak işletildi. uçak ve planör. üretilmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu