Ekonomi

Türkiye’de Geçen Yıl Ar-Ge Faaliyetleri İçin 53 Milyar 844 Milyon Lira Harcandı

Türkiye’de merkezi yönetim bütçesinden geçen yıl araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerine 53 milyar 844 milyon lira harcandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Merkezi Yönetim Bütçesinden Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerine Yönelik Ödenek ve Harcamalar-2023” bültenini yayınladı.

Buna göre 2022 yılında merkezi yönetim bütçesinden 53 milyar 844 milyon lira Ar-Ge harcaması yapıldı.

Geçen yıl söz konusu bütçeden yapılan Ar-Ge harcamalarının merkezi yönetim bütçesine oranı yüzde 1,66 oldu. Ar-Ge harcamalarının 15 trilyon 6 milyar 574 milyon lira olan gayri safi yurtiçi hasılaya oranı yüzde 0,36 olarak hesaplandı.

Başlangıç ​​bütçe ödeneklerinden yola çıkılan varsayımsal sonuçlara göre, bu yıl merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge’ye 76 milyar 101 milyon TL kaynak ayrıldı.

Geçen yıl Ar-Ge faaliyetlerine yapılan vergi indirim ve istisnalarının toplamı 25 milyar 722 milyon lira oldu.

Finansmanların çoğu üniversitelere verildi

Merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge’ye yapılan harcamalar sosyoekonomik amaçlara göre sınıflandırıldığında 2022 yılında en yüksek harcama yüzde 63,3 ile genel bilgi geliştirmeye yönelik üniversitelere yapıldı. Bunu yüzde 10,9 ile savunma, yüzde 6,1 ile endüstriyel üretim ve teknoloji, yüzde 4,9 ile genel bilgi geliştirme Ar-Ge (diğer kaynaklardan finanse edilen) ve yüzde 3,7 ile eğitim izledi.

Başlangıç ​​bütçe ödenekleri üzerinden yapılan varsayıma göre bu yıl en yüksek ödeneğin yüzde 65,5 ile genel bilgi geliştirme amaçlı üniversitelere ayrılması öngörülmüştür. Savunma, yüzde 13 ile sosyoekonomik amaçlar arasında ikinci sırada yer aldı. Bu hedefleri yüzde 4,6 ile endüstriyel üretim ve teknoloji, yüzde 4,3 ile genel bilgi geliştirme (diğer kaynaklardan finanse edilen) ve yüzde 3,5 ile tarım izledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu