Haber

Türkiye’de Sıcaklık Düşüşleri

Türkiye günlerdir kavurucu sıcakların etkisi altında, vatandaşlar hava şartlarıyla boğuşuyor. Dün termometreler 43’ü aşarken bugünden itibaren başta Marmara olmak üzere bazı bölgelerde sıcaklıklar düşecek. İstanbul güne sağanak yağışla başlarken, sıcak hava dalgasının etkisi altına girecek olan Ankara’da bugün sıcaklık 39 dereceye çıkacak. Valilik, vatandaşları 11:00-16:00 saatleri arasında dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.

10 DERECE DÜŞECEK

Dün sıcak havanın zirve yaptığı İstanbul’da sıcaklık 8-10 derece düşecek. Mega kentte termometrelerin 27 dereceyi göstermesi bekleniyor.

ŞİLE EN SICAK İLÇE

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre, dün saat 14.50’de İstanbul’da sıcaklığın en yüksek ölçüldüğü ilçe 43.4 derece ile Şile oldu. Sıcaklık Çekmeköy’de 41.7 derece, Eyüpsultan’da 40.4 derece oldu.

BAŞKENT 40 DERECEYİ GÖREBİLİR

Ankara’da sıcaklık 39 dereceye kadar yükselecek. Yarın 29 dereceye düşecek. Batı bölgelerde sıcaklık düşecek, ancak güney ve iç kesimlerde sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Hava Tahmin Uzmanı Yusuf Ziya Yavuz, “Batı bölgelerimizdeki sıcaklıklar iç bölgelere taşınmış olacak. Bu iç bölgelerde özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde yüksek sıcaklıklar görülmesini bekliyoruz. 40 dereceye kadar sıcaklıklar göreceğiz” dedi. ister Adana ister Antalya olsun, güney kesimlerimizde dereceler var.” söz konusu.

11:00-16:00 ARASINDA UYARI

Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Meteoroloji Analiz ve Varsayım Merkezi Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre batı ve güney bölgelerimizde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının etkisini artırması bekleniyor. yarın batı bölgelerimizden başlayarak havanın 29 ila 39 derece arasında, mevsim normallerinin 5-10 derece üzerinde olması bekleniyor.

27.07.2023 Perşembe günü akşam saatlerinden sonra sıcak hava dalgasının batı ve kuzeybatı kesimlerden başlayarak etkisini kaybedeceği ve bu hafta sonunda hava sıcaklıklarının genel olarak mevsim normallerinin altına düşeceği iddia ediliyor. Sıcak hava dalgası nedeniyle günün en sıcak saatlerinden biri olan 11:00-16:00 saatleri arasında başta kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve çocuklarımız olmak üzere vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu