Ekonomi

Türkiye’nin tahıl reyonundaki duruşu zekiceydi

Hamide HANGÜL

Rusya-Ukrayna savaşının yaşadığı tahıl arz krizinin tahıl koridoru ile aşılmasında Türkiye’nin rolü ve analiz modülü rolü tüm dünyada büyük ilgi gördü.

ABD Dış Politika Kurulu Başkan Yardımcısı Ilan Berman, Türkiye’nin tahıl koridorunun üretim ve tedarikinde kilit rol oynadığını belirterek, “Türkiye’nin bir taraf olmaktan ziyade uzlaşmacı bir tavır sergilemesi akıllıca bir duruştu. sorunun ön saflarında yer alan oyuncu. .

Bu, tüm dünyada tanındı ve övüldü.” Beykoz Üniversitesi’nin Amerikan çalışmaları kapsamında düzenlediği “Yuvarlak Masa Toplantısı”na katılmak üzere İstanbul’a gelen İlan Berman, seçim öncesi Türkiye ve ABD’nin çıkarları, seçim sonrası ekonomik görünüm ve dış politikayla ilgili sorularımızı yanıtladı. toplantı.

Türkiye’de seçim sürecinin tamamlandığını ve bunun Türkiye için değerli olduğunu ifade eden Ilan Berman, dış politika açısından çok değerli iki sorun olduğuna ve bunların talep edildiğine işaret ederek, “Gündemimizde iki konu var. Türkiye ve ABD’yi ilgilendiriyor. Bunlardan biri Çin, diğeri Rusya” dedi.

“Rusya bizim için en az Çin kadar değerli” diyen Berman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rusya’nın Ukrayna’da yaptıklarını, insan haklarıyla bağdaşmayan savaştan farklı bir bakış açısıyla değerlendiriyoruz. Türkiye’nin tavır almaması kabul edilemez.” Tahıl koridorunun değerine değinen Berman, “Amerika’daki insanlar ABD medyası tarafından pek bilinmiyor ama Türkiye tahıl koridorunda çok değerli bir rol üstlendi.

Evet fiyatlar arttı ama üretimde ve arza ulaşmada büyük sorunlar yaşanmamasını sağlamada Türkiye’nin rolü değerli anahtarlardan biriydi. Bu konuda Türkiye’nin yavaş yavaş ABD ile her konuda olmasa da aynı safta yer alacağını düşünüyorum.

Çin, Türkiye’nin değerli bir oyuncu olduğunu kabul etti

Türkiye ve Çin meselesine de değinen Berman, her iki ülkenin de birbirleri hakkında kendilerine has görüşleri olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

Daha önce Çin, Türkiye’yi yeterince ciddiye almamış ve kolaylıkla baskı kurabileceğini düşünmüş olabilir ama büyük ihtimalle artık fikrini değiştirmiş ve Türkiye’nin değerli bir oyuncu olduğunu kabul etmiştir. Türkiye’nin Çin’e bakış açısında en değerli konu Çin’e bağımlılıktır. Yakın gelecekte Türkiye ve ABD’nin bu konuda ortak akılla bire bir yöne dönebileceğini hissediyorum ama bunu zamanla göreceğiz.”

ABD’nin uzun süredir net bir Türkiye politikası yok.

Türkiye ve ABD’nin çıkarlarına değinen Berman, “Amerika’nın uzun süredir Türkiye ile ilgili net bir politikası yoktu. ABD’nin Türkiye’nin parçası olduğu, onu ilgilendiren siyasete ve Türkiye’nin değerli bir oyuncu olduğuna dair politikaları var.

Bu aslında oturup konuşmak zorunda kalacak. Cumhurbaşkanı’nın Türk dış politikasında daha pragmatik davrandığını görüyorum. Ne de olsa yeni bir düzenlemenin yeniden masaya yatırılması ve tartışılması gerekecek. Bizi bekleyen en değerli konular NATO, Suriye… Türkiye’nin önem verdiği konular var ve Amerika uzun süredir bu konularda siyaset üretmiyor. Bunun oturup tekrar konuşması gerekecek.”

Türkiye, İsveç pazarlığıyla ABD jetlerine dönebilir

Paragmatik konusunu avantaj olarak gördüğünü söyleyen Berman, ABD’nin F-35 programından çıkarılan Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini geri dönüş fırsatına çevirebileceğini söyledi. Berman sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin alacağı bir şeyler var. Biri savaş uçakları. Bunun için İsveç’in NATO’ya tam üyeliğini fırsata çevirebilir. Türkiye’nin bazı hassas konuları var. İsveç’te bu iddia istekliydi ve bazı adımlar atmaya başladı. Terörle yeni bir gayret kanunu çıkarıyor.

Bu konuda artık Türkiye için makul bir takvim var, önümüzdeki ay bir sonuç bekleniyor. Bazı şeyleri görmezden gelirse, sorunun bir parçası olarak algılanmaya başlayacaktır. Türkiye burada çok beklerse fırsatı kaçırabilir veya yalnız kalabilir. Bu bir pazarlık fırsatıdır. Özellikle NATO ve Rusya Türkiye için kritik öneme sahiptir. Kaçınabileceği başka bir şey yok.” İran sorununa da değinen Berman, “ABD Senatosu’nda bazı kuralların aşılmasına pek sıcak bakılmıyor. Türkiye’nin bu konulara dikkat etmesi gerekiyor” dedi. Söyleşinin ardından Berman, Beykoz Üniversitesi’nin düzenlediği panele katıldı.

habersimav.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu