Haber

Ürdün Milletvekili Aksa baskınına İslam ve Arap dünyasının tepkisini eleştirdi

Ürdün Parlamentosu’nda Filistin Komisyonu Başkanı Fayez Basbus, Mescid-i Aksa’da yaşananlara karşı İslam ve Arap dünyasının yansımalarını “zorlayacak düzeyde olmadığı” gerekçesiyle eleştirdi.

Basbus, yaptığı yazılı açıklamada, “Siyonist büyükelçiyi sınır dışı etmek ve Amman’ı bu karmaşadan temizlemek için alınan ulusal ortak kararı” uygulamaya davet etti.

Başbüs, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ürdün hükümeti tarihi sorumluluklarını yerine getirmeli ve bu gaspçı varlığa artık kınama ve eleştiri sınırlarını aştığımıza ve olaya uygun somut adımlar atarak yüzleşmeye doğru ilerlediğimize dair net bir mesaj vermelidir.”

Meclis’teki Filistin Komisyonu’na işgale karşı ulusal bir strateji oluşturma çağrısında bulunan Basbus, İsrail Büyükelçisi’nin ülkeden sınır dışı edilmesini ve İsrail ile daha önceki tüm anlaşmaların gözden geçirilmesini talep etti.

İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, 19 Mart’ta Paris’e yaptığı ziyarette eski Likud Partisi Genel Başkanı Jacques Kupfer’in anısına yaptığı konuşmada, “Filistin diye bir şey yoktur ve Beyaz Saray duysun bunu” demişti. “. . Smotrich’in konuşma yaptığı podyumda Ürdün’ün de yer aldığı “İsrail haritasını” kullanması dikkat çekti.

Bunun üzerine Ürdün Parlamentosu 24 Mart’ta yaptığı oylama sonucunda “İsrail Büyükelçisini ülkeden ihraç etme” yönünde ortak karar aldı.

Ne oldu?

Yatsı namazının ardından, fanatik Yahudi yerleşimcilerin “Pısıh Bayramı” nedeniyle Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyerek burada kurban kesmeleri yönündeki çağrıları üzerine bir grup Filistinli, Mescid-i Aksa içindeki Kıble Mescidi’ne sığındı.

İsrail güçleri sahur vakti Aksa’ya düzenlediği baskında Kıble Mescidi’ne sığınanlara şiddetle müdahale ederek kutsal tapınağı “savaş alanına” çevirdi. İsrail güçlerinin saldırısı sabah namazından sonra da devam etti.

Baskınlarda 450’den fazla Filistinli gözaltına alındı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskının ardından abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail yönüne roket atışları yapıldı.

İsrail ordu sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Sderot kenti istikametine 5 roket atıldığı, bunlardan dördünün hava savunma sistemleri tarafından imha edildiği, bir roketin açık araziye düştüğü belirtildi.

İsrail uçakları, roket saldırılarına karşılık olarak Gazze Şeridi’nin batısındaki iki noktaya hava saldırısı düzenledi.

haber-sariz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu