Haber

Yunanistan Türk damak tadına bir kez daha sahip çıktı

Lezzet eleştirmenleri ve yemeklerle ilgili araştırmaları bir araya getiren gezi rehberi TasteAtlas, dünyanın en iyi sakatat yemeklerini sıraladı. Listede dünyanın dört bir yanından pek çok farklı lezzet yer alırken, ilk sırayı Yunan yemeği “kokoretsi”nin alması dikkat çekti.

KOKOREÇ “KOKORETSİ” OLDU

Kokoreç, ülkemizin ünlü sokak lezzetlerinden biri olarak biliniyor. Daha önce yaptığı listelerde Türk lezzetlerine sıklıkla yer veren TasteAtlas’ın kokorece’yi listede “Kokoretsi” olarak yer alması sosyal medyada gündem oldu.

Listede Yunanistan, 4,6 puanla “kokoretsi” ile dünyanın en uygun sakatat yemeği seçildi. Listede Türkiye’den “Kokoreç” 4. sırada yer aldı. Türk lezzetlerinden biri olan paça çorbası 11. sırada, işkembe çorbası ise 42. sırada yer aldı.

ARASINDA FARK VAR MI?

Kuzu veya keçi sakatatından yapılan bir Yunan yemeği olarak tanıtılan “kokoretsi”nin Arnavut kökenli olduğu belirtiliyor. Kokoretsi’de sadece bağırsak kullanılırken, kokoreç’te böbrek ve karaciğerin kullanıldığına dikkat çekiliyor.

Sosyal medyada “Kokoreç bize ait”, “Kimseye vermeyiz, “Kokoreç Türk lezzetidir” gibi paylaşımlar yapıldı. tepki uyandırdı.

KAYNAK: NTV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu