Haber

ABD Dış İlişkiler Komitesi Başkanı’nın Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamasına KKTC’den tepki

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Lideri Bob Menendez’in Kıbrıs’la ilgili açıklamalarına tepki göstererek, adadaki asıl işgalcilerin Yunan-Yunan ikilisi olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Tatar, KKTC’nin Türk Devletleri Örgütü’ne (TDT) gözlemci üye olarak kabul edilmesiyle birlikte Gambiya Devlet Başkan Yardımcısı Badara Joof’un ziyaretinin büyük yankı uyandırdığını söyledi. Çeşitli girişimlerde bulunduğunu ve AB, ABD ve diğer bazı güçlerin harekete geçtiğini belirtti.

Tatar, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı’nın Yunan-Yunan lobisinin yönlendirmesiyle Yunan yanlısı bir tavırla “Kıbrıs’ta Türk işgali” iddiasında bulunduğunu ifade etti:

“Öncelikle ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ve tüm dünya çok iyi bilsin ki, Kıbrıs’taki işgalci, Kıbrıs Türk halkının eşit kurucu ortağı olduğu Kıbrıs Cumhuriyeti’ni büyük bir devlete dönüştüren Rum-Yunan ikilisidir. Silah zoruyla bir Yunan devleti ve bu işgal halen devam ediyor.”

KKTC’nin tanınmasına yönelik adımları sindiremeyen Yunan-Yunan ikilisinin taraftarlarının saldırılarını sürdürdüklerini belirten Tatar, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nin ABD’nin KKTC’ye uyguladığı silah ambargosunu kaldırmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve silahlanmaya verilen takviye. kabul edilemez hale getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu