Yaşam

Bu Sene Herkes Bu Kitapları Okudu! İşte 2022’nin En Çok Satan Kitapları

2022 yılı yeni kitapların çıkması açısından güçlü bir yıl oldu. Bilhassa şahsî gelişim kitapları 2022 yılında talep görürken çok satanlar listesine girmeyi başardı. İşte 2022’de en çok satanlar listesine giren en çok okunan kitaplar…

NOT: Kaynak olarak kitap satış platformlarının ‘çok satanlar listeleri’ kullanılmıştır.

NOT 2: Kitaplar rastgele bir sıraya sokulmamıştır.

1. Anne Beni Güzelleştir – M. Barış Muslu

Anne Beni İyileştir kitabıyla muharrir Barış Muslu, başta kendisi olmak üzere cihanla ilgili algısını, hayata bakış açısını büsbütün değiştiren orijinal bir bilgiden bahsediyor.

2. Eflal – R. İdeli

Wattpad’de on milyondan fazla okunan R. İdeli’nin kitabı Eflal, kimsesiz genç bir bayanın öyküsüne odaklanıyor. Hiçbir vakit onaylanmamış bir evlilikten doğan Eflal, doğar doğmaz kimsesizdir ve kendine yeni bir aile arama umudundadır. Ta ki karşısına Karan çıkana kadar…

3. Vakit Kaybolmaz – İlber Ortaylı

Yaşam deneyimini paylaşmayı seven İstanbul âşığı nadide bir entelektüel İlber Ortaylı, Vakit Kaybolmaz isimli kitabıyla gençliğinden bu yaşına kadar edindiği bilgi birikimi okuyucularıyla paylaşırken, kendine çıkardığı derslere değiniyor.

4. Tiamat – İhsan Oktay Anar

Denizin en derin noktasında geçen Tiamat, İhsan Oktay Anar’ın süper anlatımıyla din-bilim, özgürlük-varlık, düşünme-düşünme biçimleri üzere mevzulardaki çatışmaları anlatıyor.

5. Üç Kız Kardeş – İclal Aydın

Şu an TV uyarlaması çekilen Üç Kız Kardeş, Türkân, Dönüş ve Derya isimli kardeşlerin kıssasına odaklanıyor. Ayvalık’ın çam kokulu sokaklarında geçen masal üzere çocukluğun akabinde yetişkinliğin acımasızlığıyla karşılaşan bu üç kız kardeş, artık yeni hayatlarında çaba etmek zorundadır.

6. Simyacı – Paulo Coelho

1988 yılında yayınlanmasına karşın hala en çok satanlar listesine giren Paulo Coelho’nun Simyacı adlı kitabı, İspanya’dan kalkıp Mısır Piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago’nun masalsı yaşamına felsefi bir bakış sunuyor.

7. Gece Yarısı Kütüphanesi – Matt Haig

2020 yılının en iyi romanı seçilen Gece Yarısı Kütüphanesi, Zamanın hiç akmadığı bir gece yarısı kütüphanesinde, sonsuz sayıda kitabın ortasında çok kötü bir gün geçiren Nora’nın başından geçenler ve hayatında hiç fırsat vermediği olasılıklara değiniyor.

8. Seninle Başlamadı – Mark Wolynn

2022’nin kesinlikle en sevilen kitaplarından olan Seninle Başlamadı, Mark Wolynn’in klâsik psikoterapinin dışına çıkarak daha yeni ve farklı bir usulle hayatının değişimine odaklanıyor. Seninle Başlamadı, ilaçların ve başka müdahale metotlarının uzun müddettir çözemediği zorlukların ortadan kalkması için teklifleri sunuyor.

9. Ben, Kirke – Madeline Miller

Uzun müddettir çok satanlar listesinden inmeyen Ben, Kirke’de Madeline Miller; Odysseus, İkaros, Minotauros, Prometheus ve Zeus üzere mitolojik karakterlerin binlerce yıldır anlatılagelen kıssasını farklı bir bakış açısından sunuyor.

10. Kaplanın Sırtında – Zülfü Livaneli

Türk edebiyatının en kıymetli isimlerinden Zülfü Livaneli, Kaplanın Sırtında isimli kitabında II. Abdülhamid’in tahtını kaybettikten sonrayaşadıklarına odaklanıyor.

11. Var Mısın? – Doğan Cüceloğlu

Var Mısın?, yaşamı boyunca peşine düştüğü meziyetleri inceleyen Cüceloğlu’nun, Deniz Bayramoğlu ile sohbetlerinden oluşuyor. Hayatınızı çıkmaza sokan pek çok soru, Cüceloğlu’nun kitabında yer ediniyor.

12. Şeker Portakalı – Jose Mauro De Vasconcelos

Beş yaşındaki Zezé çabucak her şeyi tek başına öğrenir. En yakın sırdaşıysa, anlattıklarına kulak veren ve Minguinho ismini verdiği bir şeker portakalı fidanıdır…

13. Yavuz Yeni Dünya – Aldous Huxley

Cesur Yeni Dünya kitabında Avrupa tarihindeki Dokuz Yıl Savaşı üzere bir savaş periyodu oluyor. Bu devrin sonrasında yaşanan ekonomik darboğazın gerisinde ise Cesur Yeni Dünya olarak isimlendirilen bir tertip kuruluyor.

14. Ezbere Yaşayanlar – Emrah Safa Gürkan

Emrah Safa Gürkan’ın mükemmel kaleminden çıkan Ezbere Yaşayanlar, bir türlü vazgeçemediğimiz alışkanlıklarımızın tarihî art planıyla birlikte antropolojik, sosyolojik ve ruhsal kökenlerini irdeliyor.

15. Atomik Alışkanlıklar – James Clear

Atomik Alışkanlıklar okuyuculara her geçen gün %1 daha düzgüne gitmeleri için tesiri kanıtlanmış bir çerçeve sunuyor. Atomik Alışkanlıklar kitabıyla ilerlemeye ve muvaffakiyete bakış açınızı değiştirebilirsiniz.

16. Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Sabahattin Ali’nin enfes eseri Kürk Mantolu Madonna, Almanya’ya giden genç bir adamın bir gün gezdiği stantta gördüğü tablodaki bayana aşık olmasını ve daha sonra o bayanla müsabakasını husus ediniyor. Bu kitap, son birkaç yıldır daima olarak en çok satanlar listesine girmeyi başarıyor.

17. İnsan Geleceğini Nasıl Kurar? – İlber Ortaylı

İnsan Geleceğini Nasıl Kurar? yaşam deneyimini paylaşmayı misyon edinen İlber Hoca’dan, okurlar için bir yol açma, kendini inşa etme ve toplumu ayağa kaldırma rehberi.

18. Kırmızı Pazartesi – Gabriel Garcia Marquez

Gabriel García Márquez’in en bilinen romanlarından Kırmızı Pazartesi, işleneceğini herkesin bildiği, pürüz olmak için kimsenin bir şey yapmadığı bir namus cinayetinin hikayesini anlatıyor.

19. Kayıp İlahlar Ülkesi – Ahmet Ümit

Ahmet Ümit’in enfes anlatımıyla hayat bulan Kayıp Tanrılar Ülkesi’nde Berlin Emniyet Müdürlüğü’nün başkomiseri Yıldız Karasu ve yardımcısı Tobias Becker’in hikayesi oradan Bergama’ya kadar uzanıyor.

20. İnsanın Mana Arayışı – Viktor E. Frankl

20. yüzyılın önde gelen psikiyatrlarından Viktor Frankl’ın kitabı, kurucusu olduğu logoterapinin prensiplerini, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampındaki tecrübeleri eşliğinde anlatmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu