Haber

CENNET HURMASINI KURUTUP, SATIYOR

Isparta’nın Eğirdir ilçesi Balkırı köyünde yaşayan Hilal Çevik, cennet hurması meyvelerini kurutup, satışını yapıyor. 2018 yılında ‘Doğanın Mucizesi Sıhhatin Adresi’ adlı projesiyle il üçüncüsü olan Çevik, hayalinde ise tesis kurmak olduğunu söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi programı kapsamında yapılan ‘Yedi Bölgede Tarımda Genç Teşebbüsçü Bayanlar Güçleniyor’ proje müsabakasında 2018 yılında vilayet üçüncüsü olan Hilal Çevik, aldığı dereceyle işlerini büyüterek, erik ve şeftali meyvelerini, sonbaharın gelişiyle de cennet hurması meyvesini kurutarak satışını yapıyor.

Antioksidan, vitamin ve mineral bakımından güçlü bir meyve olan cennet hurması, kabukları soyulduktan sonra saplarından aparatlarına takılarak tellere asılıyor. Asılan meyveler yaklaşık 30 günde kurumaya bırakılıyor. 2 kilogram yaş meyveden 1 kilogram kuru eser elde eden Hilal Çevik, kendi bahçesindeki cennet hurmalarını toplayıp balkonda kuruttuğunu söyledi. Hilal Çevik, sonraki maksadının tesis kurarak işini daha da büyütmek olduğunu aktardı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Bakanlığımız tarafından tarımın her alanında eğitim çalışmalarına kıymet verilmektedir. Kırsalda bayan girişimciliğin özendirilmesi, desteklenmesi ve yatırım imkanlarının geliştirilmesi, uygulanabilecek teşebbüsçü bayan çiftçi projelerinin hayata geçirilmesi ile kırsalda bayan girişimciliğinin artırılması maksadıyla Tarımda Bayan Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı’na yönelik olarak eğitimler düzenlenmiştir. Program kapsamında yapılan Yedi Bölgede Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor proje yarışmasında Eğirdir/Balkırı köyünden Hilal Çevik ‘Doğanın Mucizesi Sıhhatin Adresi’ isimli projesiyle 2018 yılında vilayet üçüncüsü olmuştur. Aldığı dereceyle işlerini büyüten teşebbüsçü Çevik, elma, erik ve şeftali meyvelerini, sonbaharın gelişiyle de cennet hurması meyvesini kurutarak satışını yapmaktadır” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu