Haber

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Kahramanmaraş depremiyle ilgili kitap yayınladı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından, Türkiye’nin 6 Şubat’ta yaşadığı Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili “Yüzyılın Felaketinin 1 Yılı: İnşaat ve Canlandırma Çalışmaları” başlıklı kitap hazırlandı.

Önsözünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yazdığı kitapta, “Afetin İzi: Geçmişten Günümüze Yıkıcı Depremler”, “Yüzyılın Felaketi: Kahramanmaraş Depremleri”, “Türkiye’nin Ulusal Risk Kalkanı Modeli”, “Sonrası Dayanışma” yer alıyor. Deprem” ve “Türkiye’nin İnşası ve Kalkınması”. “Uyanış Seferberliği” başlıklı 5 bölümden oluşmaktadır.

Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan kitapta, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremin ilk anından bu yana alınan önlemler ve yürütülen çalışmalar yer alıyor.

Afet sonrası bölgede uluslararası arama kurtarma gruplarının ve koordineli çalışan ekiplerin çalışmalarının anlatıldığı kitapta, birlik, beraberlik ve dayanışmanın önemi vurgulanıyor.

Kitapta, Türkiye’yi sarsan büyük depremlerin tarihçesi infografiklerle anlatılırken, Türkiye’nin bu alandaki deneyimi ve çalışmaları da istatistiksel bilgilerle aktarılıyor.

Kitapta, deprem sonrası arama kurtarma çalışmaları, yaraların hızla iyileşmesi için yapılan çalışmalar ve devletin eğitimden sağlığa, çevre ve şehircilikten ulaşım ve tarıma kadar bölgede her alanda yaptığı restorasyon ve imar çalışmaları anlatılıyor. fotoğraflarla tartışılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde oluşturulan Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli’nin hedeflerini ve çalışmalarını da içeren kitapta, iklim krizinden kaynaklanan deprem, sel, toprak kayması ve benzeri afetlere karşı yapılan hazırlıklarla oluşturulan 13 konsey anlatılıyor. yangınlar.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Bürosu iş birliğiyle iletişim ve medya alanında yürütülen çalışmalara da değinilen kitapta, deprem sonrası sosyal medya platformlarında afet çalışmalarını olumsuz yönde etkileyen dezenformasyon faaliyetleriyle aktif olarak mücadele etmek için yapılan çalışmalara yer veriliyor.

“Devlet-millet dayanışmasıyla tarihin en büyük felaketlerinden birini atlatmayı başardık.”

Kitabın tanıtım yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan, devletin depremin ilk anından itibaren hızlı bir refleks göstererek bakanlıkları, kurumları, belediyeleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla afet bölgesine koştuğunu, 272 binden fazla kamunun afet bölgesine gittiğini belirtti. Yardım ve destek ekiplerinin de aralarında bulunduğu yetkililer depremzedelerin yanındaydı.

Milletimizin tam bir seferberlik anlayışıyla depremzedelere yardım etmek, maddi ve manevi destek olmak için resen harekete geçtiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Devlet-millet dayanışmasıyla sadece kendi tarihimizin değil, tüm insanlık tarihinin en büyük doğal afetlerinden birini atlatmayı başardık. Bu zorlu süreçte 100’den fazla ülkeden çok önemli yardım ve destek aldık. Arama kurtarma gruplarından barınma olanakları sağlamaya kadar dünyanın farklı alanlarında.

Depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen kayıplarımızın acısı hala yüreklerimizi acıtıyor. 50 binden fazla insanı kaybettiğimiz bu felaketi gündemimizin en üstünde tutmaya devam edeceğiz. “Depremin 11 ilimizde açtığı yaralar henüz kapanmadı ama bu yaraların sarılması, konutuyla, işyeriyle, tarımıyla, sanayisiyle depremle yıkılan tüm kentlerimizin yeniden ayağa kaldırılması için tüm kurumlarımızla yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Tarihi ve kültürel değerler.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yazısında, yıkılan kentlerin imar ve ihya çalışmaları hakkında bilgi vererek, afetle yıkılan kentlerin eskisinden daha görkemli, daha güvenli ve daha dayanıklı hale gelmesine kadar mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

Son dönemde yaşanan deprem felaketlerinin güvenli şehirler için kentsel dönüşümün önemini ve gerekliliğini ortaya koyduğuna işaret eden Erdoğan, “Başta İstanbul olmak üzere 81 ilimize yapacağımız en büyük katkının kentsel dönüşüm hamleleri olduğuna inanıyoruz. Yeni konutlarla birlikte” dedi. ve deprem bölgesinde inşa edilen kentsel dönüşüm projelerinin 1’i önümüzdeki dönemde.” “5 milyonu İstanbul’da olmak üzere 6 milyon yeni konutun ülkeye kazandırılmasını hedefliyoruz.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu