Ekonomi

Döviz pozisyonunun bankaların özkaynaklarındaki payına ilişkin yeni düzenleme

Bankaların döviz varlıkları ve yükümlülükleri arasında istikrarın sağlanması ve kendi fonlarıyla uyumlu döviz pozisyonu tutmalarının sağlanması amacıyla getirilen düzenlemede değişikliklere gidildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) ilgili kararına göre mevcut uygulamada yüzde 5 olarak belirlenen standart oranlar yüzde 10’a çıkarıldı.

10 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe ilişkin oran yüzde 20’den yüzde 5’e düşürüldü. Bu oranın hesaplanma yöntemi de değiştirildi.

Daha sonra oran üst sınırında yapılan indirimle ilgili değerlendirmelerde bulunan İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, bu düzenlemeyi bankaların talep ettiğini belirtti.

Döviz pozisyonu limitlerindeki değişikliğin sanıldığı gibi bankaları zorlamadığını belirten Aran, “İş Bankası’nın yabancı para genel pozisyon rasyosu eski hesaplama yöntemiyle yüzde 10 iken yeni yöntemle yüzde 2-2,5’lara geriledi. Bankanın durumunun yüzde 10 olduğunu düşünürsek, sadece limitin düştüğünü düşünürseniz ve bankanın bu limite uymak için dövizinin yarısını satması gerektiğini söylerseniz bu yanlış bir yorum olur. .Görüyorsunuz ki bir zorlama yok.Dolayısıyla nihai kararın başkalarıyla pek bir bağlantısı yok.Aslında bankalar BDDK’dan bu hesaplama tekniğine geçilmesini talep etmişti.BDDK da o yönde geçiş kararı verdi.”

pinarbasihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu