Ekonomi

Düşük maliyet ve hız Uption’a yüzde 706 büyüme getirdi

Aktif Bank çatısı altında Para transferi şirketi UPT’nin 176 ülkede bulunan ve dünya genelinde 400 bin işlem noktasına hizmet veren taşınabilir uygulaması Uption’dan 2023 yılının ilk çeyreğinde 291.700 işlem gerçekleştirildi. Uygulama, işlem sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 706 büyürken, işlem hacminde de önemli artış kaydetti. Geçen yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirilen işlemlerin hacmi 263 milyon TL iken bu miktar 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 474 büyüme kaydederek 1,5 milyar TL’ye ulaştı.

Kullanıcı sayısı %65 arttı

Bu büyümedeki en değerli faktör, Uption’ın SWIFT sisteminin dışına çıkarak para transferinde kendi teknolojisini kullanması ve bu sayede kullanıcılarına zaman ve maliyet avantajı sağlamasıdır. Bu avantajlar, uygulamanın her zaman yeni kullanıcılar kazanmasını sağlar. 2023’ün ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 65 daha fazla kullanıcı Uption’a üye oldu.

Uygulama üzerinden tüm faturaları ödemek mümkün

Kolay ve uygun maliyetli para transferi imkanının yanı sıra Uption’ın kullanıcıların hayatını kolaylaştıran özellikleri de uygulamaya olan ilginin artmasında önemli rol oynuyor. UPTION kullanıcıları Türkiye’deki elektrikten internete, doğalgazdan suya tüm faturalarını uygulama üzerinden, hiçbir ek ücret ödemeden, rekabetten ödeyebiliyor. UPT Genel Müdürü Hakan Özat, “Müşterilerimize sürekli Uption kartları ile yaptıkları harcamalarda kazanabilecekleri cashback hediyeler veriyoruz. Müşterilerimiz, Uption Card ile dijital platformlarda %100’e varan para iadesi yaparken, Metropol kart üye noktalarında Uption QR okuma özelliği ile ödeme yaparak nakit para kazanabilecekler. Uption bu sayede ilk kez restoran, kafe ve marketlerde QR ile ödeme imkanı sağlıyor.”

Avrupa hesabı dikkat çekiyor

Kısa bir süre önce kullanıma sunulan ve kullanıcılara Avrupa SEPA bölgesinde geçerli bir IBAN tahsis eden “Avrupa hesabı” özelliği, 2023 yılında büyük ilgi gördü. Tahsilatlar yapıldı ve bu hesaplarla para gönderildi.

Filipinler birinci, Azerbaycan ikinci

Bugün için 176 ülke; Düşük maliyetlerle dünya nüfusunun yüzde 95’ine para göndermeyi sağlayan Uption, faaliyet gösterdiği her coğrafyada değerli büyüme rakamları yakalıyor. Türkiye’den yurt dışına yapılan transferlerde yılın ilk üç ayında en fazla işlem yapılan ülke Filipinler oldu. Filipinler’i sırasıyla Azerbaycan, Almanya, Özbekistan, Belçika, Polonya, Rusya, Gürcistan, Hollanda ve Ukrayna takip ediyor. Hakan Özat, “Türkiye dışındaki bölgelerden lisans alma süreçlerimizi sürdürüyoruz. 2023 yılının ilk aylarında bu konuya ağırlık verdik. Dubai’deki ruhsatlandırma sürecimizde sona geldik ve Berlin’de ofisimizi açtık. Yakında Türkiye dışındaki ülkelerden de müşteri kazanmaya başlayacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu