Haber

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tahıl İnisiyatifi İçin Ukrayna ve Rusya Savunma Bakan Yardımcılarıyla Görüşecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tahıl girişiminin uzatılmasına ilişkin, “5 Mayıs Cuma günü Türkiye, Ukrayna ve Rusya Savunma Bakan Yardımcılarının İstanbul’da bir araya gelmesi planlanıyor. Başta tahıl girişimi olmak üzere bazı konular gündeme gelecek. Toplantıda görüşülecek Tahıl anlaşmasının aksamalara yol açmamasını temenni ediyoruz” dedi.

Kayseri’de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan ‘gıda krizi’ riskini ortadan kaldırma çabalarının yarattığı ‘tahıl koridoru’ uygulamasıyla ilgili soruyu yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimlerinin ardından uzatılan tahıl girişiminin sorulması üzerine Akar, Türkiye, Rusya ve Suriye Savunma Bakanları arasında gerçekleştirilen dörtlü görüşme kapsamında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile ikili görüşme gerçekleştirdiğini söyledi. ve İran ve Moskova’daki istihbarat şefleri. Akar, Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile 18 Nisan’da Kayseri’de görüştüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Tahıl işletmesini görüşmelerimizde de ele aldık. Bu kapsamda teklifimizin her iki tarafça kabul edilmesi sonucunda Türkiye, Ukrayna ve Rusya Savunma Bakan Yardımcılarının İstanbul’da bir araya gelmeleri planlanıyor. Tahıl işletmesi başta olmak üzere bazı konuların ele alınacağı toplantıda temennimiz, “Tahıl anlaşmasının aksamadan devam etmesi yönündedir. Çünkü bu anlaşma bölgesel barış ve istikrara ihtiyacı olan ülkeler için olduğu kadar ihtiyacı olan ülkeler için de çok değerlidir. Bu bağlamda tarafların süreyi uzatmaya istekli olduklarını söyleyebiliriz. Dileğimiz bu girişimin sorunsuz bir şekilde yaygınlaşmasıdır.”

haber-patnos.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu