Haber

Fiat Egea üretimi 1 milyona ulaştı

Stellantis’in önde gelen üretim ve Ar-Ge merkezlerinden olan Tofaş’ın 1,2 milyar dolar yatırımla dünya pazarlarına sunduğu Fiat Egea ailesinin üretim adedi 1 milyona ulaştı. Tofaş Fabrikası’ndan banttan inen 1 milyonuncu Egea, Cross Hybrid oldu.

Böylece, Tofaş’ta üretilen toplam araç sayısı da 6,8 milyonu aştı. Bursa’da geliştirilip üretilerek dünyanın pek çok farklı noktasına ihraç edilen Fiat Egea, ülkemizdeki rekor satışının yanı sıra, 590 bin adetlik ihracat performansıyla da Türkiye’nin otomotiv ihracatına çok kıymetli bir katkı sağlıyor.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu

“Egea, 2015 yılından bu yana büyüyen ürün yelpazesiyle bir başarı hikayesi”

Fiat’ın 2019 yılından bu yana Türkiye Toplam Otomotiv Pazarının başkanı olduğuna değinen ve Egea modelinin bu başarıda değerli katkısı olduğuu söyleyen Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu,  Tofaş’ın üretim ve Ar-Ge gücünü yansıtan Egea’nın, pazara sunulduğu günden itibaren, tam altı yıldır “Türkiye’nin En Çok Tercih Edilen Otomobili” olduğunu ve başarısını bu yıl Egea ailesine katılan yeni üyeler ve hibrit motorlu versiyonlarıyla perçinlediğini söyledi.

Eroldu “Egea,Türk Otomotiv Endüstrisi için bir kilometre taşı, büsbütün Türk müşterisinin muhtaçlık ve beklentilerine nazaran şekillendi ve geliştirildi. Farklı müşteri gereksinimlerine yönelik gövde seçenekleri, sınıfının en üst düzeyinde sürüş özellikleri ve sınıfında bulunmayan bağlanırlık teknolojileri ile tüketici tercihinde birinci sıraya yerleşti. Egea’yı hayal ederken ve tasarlarken amaçladığımız gibi tasarım ve teknolojinin ayrıcalıklarına geniş kitlelerin ulaşabileceğini ispatladı. Müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere ürün yelpazesinin sürekli büyümesi Egea’nın muvaffakiyetinde kıymetli rol oynadı. Ürettiğimiz 1 milyonuncu Egea ile Tofaş’ta üretilen toplam araç sayısı da 6 milyon 800 bini aştı. Egea’nın eser geliştirme sürecinde kavram evresinden sonuna kadar proje sorumlululuğunu Tofaş Ar-Ge merkezi üstlendi. Egea, kavram dizaynından eserin geliştirilmesine ve pazara sunulmasına kadarki tüm süreçlerde, Tofaş imzasını taşıyan bir proje olarak sırf şirket tarihimizde değil, Türk otomotiv sanayiinde de özel bir yere sahip” dedi.

“Ülkemizin Ar-Ge birikimine katkı sağlamaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz”

Egea’nın başarısında Tofaş Ar-Ge’nin de önemli bir rol oynağına değinen Cengiz Eroldu “Ar-Ge Merkezimiz, geniş kapsamlı eser mühendisliği birikimi, yeni eser geliştirme ve test yeteneğiyle Stellantis Kümesi içinde eser projelerinin tüm soromluluğunu üstlenen değerli Ar-Ge merkezlerinden . Üretimini gerçekleştirdiğimiz eserlerin yanı sıra, Stellantis’in farklı küresel ürün projelerinin proje sorumluluğu üstlenebiliyoruz. 2021 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın düzenlediği Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Mükafatları kapsamında Türkiye’nin en iyi otomotiv Ar-Ge merkezi seçildik; Turkishtime tarafından hazırlanan “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketler” araştırması kapsamında genel sıralamada ilk 3 firma arasında yer aldık. Tofaş Ar-Ge’nin ulaştığı düzeyden, ülkemizin Ar-Ge birikimine katkı sağlamaktan ötürü büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Yıllar içerisinde Fiat Egea

Egea, birinci sefer İstanbul Autoshow 2015’te dünyaya tanıtılmıştı. Başlangıçta Sedan olarak geliştirilen ve geniş iç hacmi ve şık stili ile göz dolduran modelin ismi, Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan Ege Denizi’ne atıfta bulunurken; modelin doğuşundaki rolü ile Türkiye otomotiv sanayiine de bir övgü niteliği taşımasıyla dikkat çekmişti. Sedan gövde seçeneğini takiben hatchback ve stationwagon gövdeleri de geliştirilerek pazara sunuldu. Türk tüketicilerinin beğeni ve istekleri göz önünde bulundurularak tasarlanan, geliştirilen ve satışa sunulan Fiat Egea, pazara sunumunu takip eden yıl Avrupa’da müşteri için satın alınacak en iyi otomobili belirleyen AutoBest 2016 değerlendirmesinde de Avrupa’da Yılın Arabası seçildi. Türkiye otomotiv pazarındaki başarılı performansını her yıl artırarak sürdüren ve daima olarak yenilenen model ailesine, 2021 yılında eklenen Cross gövde seçeneği tıpkı yıl Otomotiv Gazetecileri Derneği üyelerinin oylarıyla “Türkiye’de Yılın Otomobili” seçildi. 2022 yılının Ocak ayında aileye yeni bir gövde daha eklendi ve Cross Wagon tanıtıldı. Mart ayından itibaren ise Egea’nın dizel ve otomatik vitesi versiyonlarıyla birlikte, Egea Hybrid, Türkiye ve dünya yollarıyla buluştu.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu