Haber

Güney Afrika su kıtlığı çekiyor

İklim değişikliğinin etkisi, idari sorunlar ve eskiyen altyapı nedeniyle Güney Afrika Cumhuriyeti’nin birçok yerinde su kıtlığı olduğu bildirildi.

Su ve Sanitasyon Bakanı Senzo Mchunu yaptığı açıklamada, ülke genelinde yaşanan su sıkıntısından duydukları endişeyi dile getirerek, özellikle ülkenin en büyük eyaleti olan Gauteng’de durumun daha da kritik olduğunu belirtti.

Gauteng eyaletindeki günlük su arzının talebi karşılamadığını belirten Mchunu, “Gauteng’de su ihtiyacını karşılama noktasında günlük 300 milyon litre su sıkıntımız var” ifadelerini kullandı.

Sorunun ne zaman çözüleceği belli değil.

Ülkenin ekonomik kalbi sayılan ve 6 milyon nüfusa sahip olan Johannesburg, mevcut su sıkıntısından en çok etkilenen yerlerden biri.

Kentin güney kesimlerinde haftalardır su sıkıntısı devam ederken, kent merkezi ve banliyölerinde geçen hafta başından beri saatlerce su kesintisi yaşanıyor.

Johannesburg Büyükşehir Belediye Başkanı Thapelo Amad, şehre su sağlayan işletmelerin su sorununu çözmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına rağmen uyumsuzluk nedeniyle sorunun ne zaman çözüleceğinin belirsiz olduğunu söyledi.

Ülkenin idari başkenti Pretoria’dır ve en büyük şehri Johannesburg, Gauteng eyaletinde yer almaktadır.

habergulagac.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu