Haber

Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz İstanbul’da İlçelere Göre Depremlerin Şiddetini Açıkladı

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde 40 binden fazla vatandaş hayatını kaybetti. Uzmanlar, acil önlem alınmazsa beklenen İstanbul depreminde can kaybı sayısının çok daha fazla olacağı konusunda uyarıyor. İstanbul’da 7.6 büyüklüğünde bir deprem bazı ilçelerde 10 büyüklüğünde hissedilebilir.

Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, NTV canlı yayınında beklenen İstanbul sarsıntısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Tüm fayların kırıldığı Marmara’da en kötü senaryo hakkında konuşan Tüysüz, sarsıntının en çok hissedileceği bölgelerin Yalova ve Şarköy olduğunu söyledi.

Tüysüz’e göre İstanbul’da sarsıntıyı en çok hissedecek ilçeler Marmara Denizi’ne bakan ilçeler olacak.

“Tuzla’da sahil şeridinde en yüksek sarsıntıyı Eminönü’nden başlayarak Çekmece’ye kadar hissedeceğiz.”

“Bu, oradaki tüm binaların yıkılacağı anlamına gelmiyor. İyi bir bina buna karşı koyabilir. En azından burada beklenti binanın yıkılmayacağı yönünde.”

“Kıyı şeridi 10 büyüklüğünü görecek. 7.6 büyüklüğünde bir depremde yerdeki sarsıntının 10 büyüklüğünde hissedileceğini kastediyoruz. Zemin bozuk olduğunda deprem dalgalarını yükseltiyor.”

“Bakırköy Veliefendi, Kadıköy Kurbağalıdere, Vatan Caddesi Lykos Deresi gibi yerler eski dere yataklarıdır. Burada sıvılaşma ihtimali var.”

prof. Tüysüz, İstanbul’un şehir içinden geçen bir fay sınırı olmadığını, bu nedenle Kahramanmaraş depreminde görülen köyün ikiye bölüneceği için şehirde olayların olmayacağını sözlerine ekledi.

savurhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu