Ekonomi

Küresel piyasalarda gözler ABD tarım dışı istihdam verilerine çevrildi

Küresel borsalar geçen hafta para politikalarına ilişkin fiyatlamalar nedeniyle dalgalı bir seyir izlese de haftayı olumlu tamamlarken, ABD’de önümüzdeki hafta açıklanacak tarım dışı istihdam verileri ve ABD Merkez Bankası Başkanı’nın açıklamaları Senato’da Jerome Powell yoğundu. Veri gündemi yatırımcıların odak noktası haline geldi.

Dünyada artan enflasyon endişesi piyasalardaki oynaklığı artırmaya devam ediyor.

Açıklanan makroekonomik verilerde enflasyon işaretleri güçlü kalmaya devam ederken, Fed yetkililerinin açıklamaları para politikasına ilişkin belirsizlikleri artırdı.

Fed’in Mart, Mayıs ve Haziran toplantılarında faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı kesinleşirken, Temmuz ayında da yüzde 50 olasılıkla 25 baz puan artırmaya devam edeceği öngörülüyor.

ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,09 ile Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, analistler piyasaların yönünün önümüzdeki hafta açıklanacak tarım dışı istihdam verileri ve Fed Başkanı Powell’ın sözleriyle belirleneceğini söyledi. Senato’daki sunumunda. Onun üzerinde etkisi olacağını söyledi.

Ekonomik aktivitenin güçlü seyrinin savunması petrol fiyatlarını desteklerken, Brent petrolün varil fiyatı haftayı yüzde 3,5 artışla 85,8 dolardan tamamladı.

Altın ve gümüşün ons fiyatı da geçen hafta yüzde 2.4 artarak sırasıyla 1.854$ ve gümüşün ons fiyatı 21.25$’a yükseldi.

Fed üyelerinin tonu geçen hafta azaldı

ABD borsaları geçen hafta enflasyon endişelerine rağmen olumlu bir seyir izlerken, önümüzdeki hafta gözler Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verileri ile Salı ve Çarşamba günü Powell’ın açıklamalarına çevrildi.

Ülkede sıkılığını koruyan işgücü piyasaları, Fed’in enflasyonla mücadelesini olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Hafta boyunca Fed üyelerinin yaptığı açıklamalarda şahin tonların güçlendiği görülürken, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in faiz artırım sürecinin yaz sezonunun ikinci yarısında sona erebileceği yönündeki açıklamaları risk algısını sınırlı da olsa azalttı.

Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari, Fed’in eylemlerinin enflasyonu yavaşlattığına dair pek fazla işaret olmadığını söyledi.

Yurt içinde açıklanan makroekonomik verilere göre Ocak ayında dayanıklı mal siparişleri aylık bazda yüzde 4,5 gerileyerek tahminlerin altında kalırken, bekleyen konut satışları yüzde 8,1 ile Haziran 2020’den bu yana en güçlü artışı kaydetti.

Conference Board verilerine göre tüketicilerin 12 aylık enflasyon beklentileri yüzde 6,7’den yüzde 6,3’e gerilerken, Supply Management Institute (ISM) imalat endeksi şubatta 47,7 ile piyasa beklentilerinin altında kalırken, imalat sanayi üst üste 4’üncü aydır. . daralmanın devam ettiğini gösterdi.

Bu gelişmelerle birlikte geçtiğimiz hafta New York borsasında S&P 500 yüzde 1,90, Dow Jones endeksi yüzde 1,75 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,58 yükseldi.

6 Mart ile başlayan haftanın bilgi takviminde fabrika siparişleri ve katı mal siparişleri, Salı günü toptan satış stokları, Çarşamba günü ADP özel departman istihdam raporu, dış ticaret istikrarı ve Fed’in Bej defter raporu, Perşembe günü haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve işsizlik oranı açıklandı. Cuma günü ise hazine bütçe dengesi verileri takip edilecek.

Avrupa’da tahvil faizleri son yıllarda yükseldi

Avrupa borsalarında geçtiğimiz hafta alım ağırlıklı bir seyir göze çarparken, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde’nin Çarşamba günü yaptığı açıklamalar yatırımcıların ilgi odağı oldu.

ECB’nin politika faizini en az yüzde 4’e indirmesi ve para piyasalarındaki fiyatlamalarda faiz artışlarının 2024’e taşınabilmesi ihtimali tahvil piyasalarında satış baskısını artırdı.

Söz konusu artışta bölgede açıklanan enflasyon verileri etkili olurken, Euro Bölgesi’nde Ocak ayında yüzde 8,6 olan yıllık enflasyon, Şubat ayında yüzde 8,5 olarak gerçekleşti.

Avrupa’da enflasyondaki yavaşlama AMB’nin para politikasına ilişkin beklentileri alt üst ederken, bölge ülkelerin tahvil faizleri son yılların en yüksek seviyesine çıktı.

Bu gelişmelerle birlikte Almanya’nın 10 yıllık tahvil faizi 2011’den yüzde 2,78’e yükselirken, Fransa’nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,14 ile 2012’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

İspanya’nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,65 ile son 10 yılın en yüksek seviyesine yükselirken, İtalya’nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,52 ile son 10 yılın en yüksek seviyesine yakın oldu.

İngiltere’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,79 ile Ekim 2022’den bu yana en yüksek seviye.

Analistler, ECB Başkanı Lagarde’ın yaptığı açıklamalarda para politikaları yol haritasındaki belirsizlikleri azaltmasının beklendiğine dikkat çekti.

Geçtiğimiz hafta İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,87, Almanya’da DAX endeksi yüzde 2,42, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 2,24 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 3,11 arttı.

Önümüzdeki hafta Pazartesi günü Euro Bölgesi’nde perakende satışlar, Salı günü Almanya’da fabrika siparişleri, Çarşamba günü Almanya’da sanayi üretimi ve Euro Bölgesi’nde büyüme, İngiltere’de sanayi üretimi ve Cuma günü Almanya’da enflasyon takip edilecek.

Asya’da gözler BoJ’a çevrildi

Asya borsalarında geçtiğimiz hafta alım ağırlıklı bir seyir göze çarparken, yatırımcıların odağında Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) önümüzdeki hafta alacağı para politikası kararları yer aldı.

Analistler, bankanın politika faizinde değişiklik yapmasının beklenmediğini ancak önümüzdeki döneme ilişkin sinyallerin büyük önem taşıdığını belirtti.

Öte yandan analistler, Çin Komünist Partisi’nin hafta sonu yapılacak Kongre’de alacağı kararların da yatırımcıların ilgi odağına yerleştirildiğini belirterek, ekonomik büyümeyi destekleyecek adımların Kongre’de açıklanmasının beklendiğini belirtti. .

Bölgede bu hafta açıklanan makroekonomik verilere göre Çin’in imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) 50,1’den 52,6’ya, hizmetler PMI ise 54,4’ten 56,3’e yükseldi. Japonya’da imalat sanayi PMI 47,7’ye geriledi.

Bu gelişmelerle birlikte haftalık bazda Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,73, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,87, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2,79 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,35 yükseldi. . .

6 Mart ile başlayan haftanın veri takviminde Çarşamba günü Japonya’da dış ticaret istikrarı, Perşembe günü Çin’de TÜFE ve ÜFE ve Japonya’da büyüme, Cuma günü Japonya’da ÜFE ve BoJ toplantı tutanakları izlenecek.

Yurtiçinde gözler sanayi üretim verilerine çevrildi

BIST 100 endeksi geçen haftayı yüzde 3,04 artışla 5.212,38 puandan kapatırken, önümüzdeki hafta Cuma günü gözler sanayi üretim verilerine çevrildi.

Geçen hafta açıklanan bilgilere göre Şubat ayında TÜFE aylık bazda yüzde 3,15, yıllık bazda ise yüzde 55,18 olarak gerçekleşti.

Dolar/TL haftayı bir önceki haftalık kapanışın üzerinde 18.8961’den kapattı.

Analistler, BIST 100 endeksinde teknik olarak 5.200 ve 5.050 seviyelerinin dayanak olabileceğini, 5.250 ve 5.340 puanlarının ise direnç olarak öne çıkabileceğini söyledi.

Önümüzdeki hafta Pazartesi günü reel efektif döviz kuru, Salı günü hazine nakit istikrarı ve Cuma günü sanayi üretimi ve işsizlik oranı izlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu