Haber

Denizleri korumak için 19 milyar dolar toplanacak

Panama’nın başkenti Panama City’de düzenlenen uluslararası “Bizim Okyanus” konferansının katılımcıları, 2023’te dünyadaki denizlerin ve okyanusların korunması için kullanılmak üzere yaklaşık 19 milyar dolar katkıda bulunma sözü verdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Panama Dışişleri Bakan Yardımcısı Yill del Carmen Otero, söz konusu miktarın 6 milyar dolarlık kısmını Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) karşılayacağını bildirdi.

Konferansa ABD adına katılan Beyaz Saray İklim Sorumlusu ve eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ülkesinin katkısının 77 farklı offshore projesine bölüneceğini açıkladı.


John KerryFotoğraf: Aris Martinez/REUTERS

Avrupa Birliği (AB) delegeleri de denizlerin korunması için 816 milyon euro katkıda bulunacaklarını açıkladı.

Perşembe günü başlayan ve dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 600 hükümet, şirket ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilen iki günlük konferansta, denizleri ve okyanusları tehdit eden çeşitli tehlikeler ve korunma yöntemleri anlatıldı. karşı savunmaları tartışıldı. Bu kapsamda okyanuslar ve denizlerdeki korunan alanların genişletilmesi, okyanusları tehdit eden stres faktörlerinin azaltılması ve yeşil ekonominin denizlerdeki karşılığı olan “Mavi Ekonomi”nin sürdürülebilir kılınması konuları ele alındı.

Konferansın amacı bağlayıcı kararlar almak değil, katılımcıları finansal olarak güçlendirmeye davet etmekti.

AFP / ET,SSB

habercatalca.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu