Haber

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı: Ekiplerimizin Türkiye ve Suriye’deki çalışmaları sona eriyor

Türkiye ve Suriye’deki ekiplerle video konferans yoluyla bir araya gelen Kurenkov, “Arama kurtarma operasyonu tamamlanıyor. Enkazın kaldırılmasına ağır ekipmanlar da dahil edildi. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı (Vladimir Putin) karar verdi. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ekiplerini geri çekmek için.”

Rusya’nın depremin vurduğu Türkiye ve Suriye’nin yardımına ilk koşan ülkelerden biri olduğunu kaydeden Kurenkov, Rusya Devlet Başkanı Putin’in talimatıyla 6 Şubat’ta Rus ekiplerinin Türkiye ve Suriye’ye giderek arama kurtarma çalışmalarına başladığını hatırlattı. .

Ekiplerin Türkiye ve Suriye’deki çalışmaları hakkında her zaman Putin’e rapor verdiklerini kaydeden Kurenkov, “Fedakarlığınız, yardım etmeye hazırlığınız ve verilen görevi yerine getirmeniz için her birinize teşekkür etmek istiyorum.”

‘Putin’in talimatıyla Türkiye’ye 36 ton insani yardım gönderildi’

Öte yandan Rusya Acil Durumlar Bakanlığı yetkilileri, depremi yaşayanlar için Türkiye’ye 36 ton insani yardım malzemesi gönderdiklerini bildirdi. Yetkililer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rus hükümetinin görevlendirmesi üzerine Türkiye’de depremi yaşayanlar için 36 ton tarihi eser içeren insani yardımın Il-76 uçaklarıyla Türkiye’ye gönderildiğini kaydetti.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı yetkilileri, Kahramanmaraş’ta kurdukları sahra hastanesinde beyin sarsıntısı geçiren 900 kişiye tıbbi yardımda bulunduklarını sözlerine ekledi. Rusya’nın sahra hastanesindeki psikologların 130 kişiye manevi ilk yardım yaptığı belirtildi.

Türkiye’ye gönderilen Rus arama kurtarma grubunun, beton yığınlarının altında kalanlara ulaşmak için 740 metreküp molozu elleriyle, 8 bin 400 metreküp betonu ise ağır iş makineleriyle çıkardığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu