Yaşam

‘Wednesday’ Dizisinin Karakteri Wednesday Addams’ı Bir Goth İkonuna Dönüştüren Yolculuk

Kült kara güldürü serisi Addams Ailesi’nin aykırı kız çocuğu Wednesday Addams, artık Netflix’te kendi dizisine kavuştu. En çok Christina Ricci’nin performansıyla hatırladığımız karakteri bu dizide Jenna Ortega canlandırırken Ricci de başka bir rolde karşımıza çıkıyor. Peki bu noktaya gelene kadar Wednesday karakteri nasıl dönüşümlerden geçti, nasıl oldu da bir goth ikonuna dönüştü? Gelin Addams Ailesi’nin tarihinde bir seyahate çıkarak anlamaya çalışalım…

Kaynak: https://www.denofgeek.com/movies/dark…

Addams Ailesi, 1938’de Charles Addams imzalı bir karikatürler serisinde doğdu.

Addams’ın yarattığı birinci karakterler ise ailenin annesi Morticia ve babası Gomez idi. Fakat kaleme aldığı birinci panellerde kendilerinin bir ismi yoktu, bir ‘aile’ yaratmak gayesiyle yola çıkmamıştı Addams!

Wednesday, Addams’ın 1943’te çizdiği öbür bir panelde ortaya çıktı.

Henüz bir ismi yoktu, sonradan ismi Pugsley olarak belirlenecek erkek kardeşinin yanındaki hayaletimsi figür olarak tasvir edilmişti. Günümüzdeki Wednesday’den farklı olarak yüzünde gülümseme eksik olmuyordu, ancak diğer karakterlerin aksine simsiyah gözbebeklerine sahip olması kendisine daha en baştan karanlık bir nitelik katıyordu.

Addams Ailesi, 1964’te birinci kere televizyona uyarlandı.

ABC kanalında yayınlanan bu dizide bütün karakterlerin özellikleri birinci defa ayrıntılı biçimde tanımlanmış oldu.

Öte yandan dizi imal evresinde kanal tarafından sansürlere maruz kaldı: Addams’ın kanala önerdiği tanıtım metninde geçen ‘Gomez, kendisi Morticia’nın eşi, tabii sahiden evlilerse…’ tabiri periyodun ABD televizyonculuğunda kabul edilemez bulunacak ve değiştirilecekti.

Charles Addams’ın Wednesday’e dair yazdığı tasvirlerin birçoklarına da bu dizide yer verilmeyecekti.

Charles’ın kanala teslim ettiği metin, Wednesday’i ‘ağırbaşlı bir çocuk, ciddi giyimli, hayatta kaybolmuş halde. Sırları var, hayal gücü gelişmiş, şairane…’ üzere sözlerle tanıtıyordu. Dizide Lisa Loring’in canlandırdığı Wednesday ise sık sık güler yüzlü olabilen ve yer yer dans etmeyi seven bir çocuktu.

Barry Sonnenfeld imzalı, 1991 tarihli uzun metraj film ise Addams’ları günümüzdeki kimliğine kavuşturacaktı.

Sonradan 1960’ların dizisini izlemediğini itiraf edecek olan yönetmen Sonnenfield, bu ilk yönetmenlik denemesini Addams ailesinin kapısını çalan Noel şarkıcılarının başından aşağı kaynar yağ döktüğü bir sahneyle açacaktı.

Bu filmdeki Wednesday rolüyle ikonikleşen Christina Ricci, Charles Addams’ın “kederli çocuk” imajını gerçeğe dönüştürecekti.

Ricci’nin Wednesday’inin gülmeye adeta alerjisi vardı, çok solgun cildi, önemli duruşu, uyguladığı tehlikeli eşek latifeleri ve konuşkan biri olmamasıyla kısa müddette tanınan kültürün akılda kalıcı karakterlerinden birine dönüştü.

Filmin bir sahnesinde Wednesday kardeşi Pugsley’i bir elektrikli sandalyeye bağlıyor, bunun hangi oyun olduğunu soran kardeşine anında şu yanıtı veriyordu: ‘Oyunumuzun ismi ‘Tanrı gerçek mi?”

Aynı oyuncu, yönetmen ve yazar kadrosuyla çekilen 1993 tarihli devam filmi yine çok sevilecekti.

Bu defa Wednesday ile Pugsley’yi çocuklar için bir yaz kampında izlediğimiz sinema, bir sahnede bütün gün Disney sinemaları izlemek zorunda kalarak azap çeken Wednesday’i gösteriyordu bizlere.

Addams ailesinin 1990’lardaki sinema uyarlamaları, ayrıyeten Wednesday Addams’ı bir goth ikonuna çevirdi.

Cadılar Bayramı kostümlerinden popüler kültür referanslarına her yerde karşımıza çıkmaya başlayan Wednesday, ayrıca 90’lar ve 2000’leri yaşamış nice kız çocuğu için goth modasına yönelmeleri konusunda büyük ilham sundu.

Addams ailesinin maceraları, 2010’da bir Broadway müzikali olarak sahneye uyarlandı.

Burada Krysta Rodriguez tarafından canlandırılan ve 20 yaşlarında tasvir edilen Wednesday, ‘sıra dışı’ bir figürden çok ebeveynlerinin sıra dışılığından utanan ‘normal’ bir karakterdi. Oyun biraz da bu sebeple herkes tarafından çok sevilmedi.

Addams ailesi ayrıyeten 2019 ve 2021’de iki farklı animasyon filmin başkarakterleriydi.

Burada Chloe Grace Moretz tarafından seslendirilen Wednesday, Charles Addams’ın birinci çizimlerini akla getiren biçimde bembeyaz bir cilde ve geniş bir alına sahipti. Karakteri ise sadizmden fazla bıkkınlığa odaklanmış görünüyordu.

Bu sinemalar de fazla popülist ve klişe bulunduğu için tenkitlerden kurtulamadı.

Netflix’in Tim Burton imzalı yeni ‘spinoff’ dizisi ‘Wednesday’de ise karakterimizi Jenna Ortega canlandırıyor.

Karakterin lise yıllarına odaklanan dizinin birinci dönemi geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Bu dizide evvelki birden fazla uyarlamadan daha derin ve çok taraflı kelamlarla karşımıza çıkan Wednesday Addams, yine çok konuşulacağa benziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu