Haber

Zelenskiy: “Rus ordusu tarafından atılan füzelerin yüzde 62’si sivilleri hedef aldı”

– Zelensky: “Rus ordusu tarafından atılan füzelerin yüzde 62’si sivilleri hedef aldı”

Kiev – Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, “Rus ordusu tarafından atılan füzelerin yüzde 62’si sivilleri hedef aldı” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, başkent Kiev’de düzenlenen “Karanlık Zamanlarda İnsan Hakları” konulu konferansa katıldı. Rus ordusunun ülkesine fırlattığı füzelerin yüzde 62’sinin sivilleri hedef aldığını belirten Zelenskiy, “Hava ve füze terörü, Nazilere İngiltere ve Londra’yı bombaladıklarını hatırlattı. sivil hedefleri hedef aldı. İnsanlara karşı. İnsanlığa karşı. Modern işkence kampları ve toplu mezarlar ortaya çıktı. 2 milyondan fazla insan ülkeden kovuldu. Ukrayna’dan kaçırılan çocuklarımızın Rus ailelere yasadışı olarak evlat edinilmesi ve işgal altındaki topraklarda Ukrayna vatandaşlarının işgal ordusuna katılmaya zorlanması “Bütün bunlar gerçek örneklerdir. Çok ağır suçlar işlenerek insanların gelecekleri ve yaşamları yok edilmiştir.”

“Rusya için özel mahkeme kurulmalı”

Rusya’nın ülkesine yönelik saldırıları nedeniyle bu suçu işleyenlerin özel mahkemelerde yargılanması gerektiğini ifade eden Zelenskiy, “Rusya Federasyonu’nun Ukrayna devletine yönelik saldırı suçundan dolayı özel mahkeme kurulmalıdır. Arzulanan ve gerekli adaletin temsil edilebilmesi için BM Genel Kurulu’nda azami çoğunluğun gerekli olduğunu belirterek, “Sizi ilgili karar taslağını desteklemek için gerekeni yapmaya davet ediyorum. Saldırgan için tüm kayıpların tazminini sağlayacak bir tazminat mekanizması da devreye sokulmalıdır. İlgili karar BM Genel Kurulu tarafından destekleniyor ve kararın azami düzeyde uygulanması için herkesin katkıda bulunmasını rica ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu