Ekonomi

Borsa İstanbul’da yükseliş başladı mı?

Dünya çapında merkez bankalarının faiz indirimine başlayacağı tarihlere ilişkin tahminler her geçen gün ertelense de borsalarda genel olarak olumlu bir görünüm etkili oluyor.

New York Borsası’nda endeksler teknoloji hisselerinin öncülüğünde tarihin en yüksek seviyelerini test etmeye devam ederken, gelişmekte olan ülke hisse senedi piyasalarına ilgi de artıyor.

Bank of America’nın verdiği bilgiye göre, geçen hafta gelişmekte olan ülke borsalarına 20,8 milyar dolar nakit girişi kaydedildi. Bu ölçüm, gelişmekte olan ülke borsalarına haftalık bazda tüm zamanların en yüksek para akışını gösteriyor.

Analistler, söz konusu gelişmelerden Türkiye’nin önemli ölçüde faydalandığını kaydederek, küresel piyasalarda Türk lirası varlıklara olan ilginin giderek arttığını ve bunun varlıkların performansını etkilediğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) haftalık menkul kıymet istatistik bilgileri incelendiğinde, yurt dışında yerleşik kişiler son 4 haftada net 498,4 milyon dolar ve 319 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) hissesi satın aldı.

Olumlu raporlar arttı

Yabancı yatırım kuruluşlarının Türk varlıklarına ilişkin olumlu raporlarının devam ettiğini vurgulayan analistler, ekonomi yönetiminin geçen yılki seçimlerin ardından başlayan normalleşme sürecinde attığı adımların Türk lirası varlıklara yönelik risk iştahını beslediğini belirtti.

Bu gelişmelerle birlikte Borsa İstanbul’daki BIST 100 endeksi, yılbaşından bu yana yüzde 21,1’lik getiriyle dünyanın önemli endekslerini geride bırakırken, en yakın takipçisi Japonya’daki Nikkei 225 endeksi de yüzde 10,3 yükseliş kaydetti.

Dolar bazında yüzde 16,2 arttı

BIST 100 endeksi Cuma günü 9.045,97 puana ulaşarak tüm zamanların en yüksek günlük ve haftalık kapanışını gerçekleştirirken, dolar bazında endeks yüzde 16,2 artışla 294,5 puana ulaşarak 16 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesini test etti.

BIST 100 endeksinin bu yıl günlük ortalama işlem hacmi 97,9 milyar lira oldu. Endeksin en yüksek işlem hacmine 7 Şubat’ta 133,6 milyar lira ile ulaştığı görüldü.

En karlı BT

Sektör endeksleri detaylı incelendiğinde tüm sektörlerin 2024 başından bu yana elde ettiği kazanımlar öne çıkarken, bilişim yüzde 56,6 ile ilk sırada yer aldı. Bunu yüzde 35,5 ile turizm ve yüzde 29,7 ile elektrik takip etti. Bu dönemde bankacılık endeksi yüzde 12,5, holding endeksi ise yüzde 27,1 oranında değer kazandı.

Hisse bazında bakıldığında BIST 100 endeksinde yer alan hisselerden 97’sinin yılbaşından bu yana prim yaptığı, 3’ünün ise düşüş kaydettiği kaydedildi.

En karlı Vestel Elektronik

Bu yıl yatırımcıları en çok memnun eden ilk üç şirketin hisseleri yüzde 76,5 artışla Vestel Elektronik, yüzde 66,4 kârla Akfen Yenilenebilir Enerji ve yüzde 56 artışla SDT Havacılık ve Savunma oldu.

Bu dönemde BIST 100 endeksine dahil edilen ve değer kaybeden 3 hisse sırasıyla yüzde 25,4 değer kaybıyla Qua Granit, yüzde 9,2 değer kaybıyla Hektaş ve yüzde 4,5 değer kaybıyla Aksa Akrilik oldu.

Piyasa fiyatı rekor kırdı

Öte yandan Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) açıkladığı bilgiye göre, 9 Şubat itibarıyla hisse senedi bakiyesi olan yatırımcı sayısı 7,2 milyona ulaşırken, borsa değeri ise 11,9 trilyon Türk lirasına ulaşarak rekor kırdı. .

MKK’nın risk iştahını ölçmek amacıyla oluşturduğu Risk Eğilim Endeksi (REKS) incelendiğinde, 2 Şubat itibarıyla yabancı yatırımcıların risk iştahı 64,3, yerli yatırımcıların risk iştahı 63,1 olurken, tüm yatırımcıların risk iştahı 56,3 olarak gerçekleşti. .

REKS seviyesinin 50’nin üzerinde olması risk iştahının yüksek olduğunu, bu seviyenin altında olması ise risk iştahının düşük olduğunu gösteriyor.

‘Yeni bir yükselişin başlangıcı olabilir’

A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan, Borsa İstanbul’da yeni yılla birlikte başlayan yükselişin BIST 100 endeksinde 9.000 puanın üzerinde kapanışlara yol açmaya başladığını belirterek, “Endekste son dönemde yaşanan yükselişe rağmen bunun gerçekleşmeyebileceğini düşünüyoruz” dedi. yeni bir yükseliş trendinin sonu ama başlangıcı olabilir.” değerlendirmesini yaptı.

Doğan, bu artışta BIST’in aşırı indirimli kalmasının ve özellikle döviz kurlarının dengeli seyrinin yabancı yatırımcıların alım iştahını artırmasının katkısının yüksek olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Borsa İstanbul’un hem tarihsel ortalamalarına hem de emsallerine göre devam eden indiriminin yıl boyunca yeni zirvelere ulaşmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Bu son yükselişle manevi açıdan değerli olacağını öngördüğümüz 10.000 puan seviyesinin daha da yükseleceğine inanıyoruz. 8.500 puanı güçlü bir temel haline getiren endeksteki öncelikli hedefimiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu