Ekonomi

Bu ilk kez! Gram altın piyasalarında benzeri görülmemiş gelişme

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, ‘çok ilginç şeyler oluyor’ diyerek gram altının altında görülmemiş bir gelişmeyi duyurdu. Memiş yatırımcıları da uyardı.

“Dolar ve altınla yapılan operasyona dikkat çekiyorlar!” İslam Memiş, başlıklı görselinde açıklamalarının yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizerek, şunları söyledi:

ABD’DEN VERİLERE DİKKAT!

“Nisan ayının son haftasındayız. ABD’de değerli bilgiler var, Türkiye’de değerli açıklamalar var. Seçim meydanlarından piyasalara yeni haber akımları geliyor. Sanki biz vatandaş olarak bunları çevirebiliriz. fırsatlara dönüşen ifadeler.

Borsa İstanbul 100 endeksi günü 5022 puanla tamamladı. 4950-5250 bant aralığı tahminim vardı. Bu bant farkının yatırımcıları biraz zorlayacağını düşünüyorum. Çok yüksek beklentiler içerisine girmeden endeks tarafına kadar takip edeceğiniz seviye. 4000 puana kadar bir alanımız olduğunu sık sık söylüyorum, fikrim geçerli. Yükselişlerin kalıcı olabilmesi için 5250 puandan en az iki gecelik kapanış gerekiyor. Dolar kurunun yumuşak bir düşüş yapması gerekiyor.

Dolar kuru ekranlarda 19.40 lira seviyesinde. Serbest piyasada 20.42-46 lira arasında. Daha önce 20 lirayı tutar mı diye sorarken şimdi hedef 21 lira diyoruz. TCMB’nin Perşembe günü faiz kararı var. Seçim meydanlarından ve Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarından şu mesajlar geliyor. Faiz oranları düşecek. Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesi piyasalar için sürpriz olmaz. Orta vadede 24-25 lira bekliyoruz. Dolar yatırım mı? Dolar beni kurtarır mı? Sayaç yok. Tüm yatırım araçları dolar karşısında nakitsiz olarak kenarda duruyor. Euro-dolar paritesi 1.10 seviyesinde. 1.15’i bekliyoruz. Hazirandan sonra. Euro ya da dolar, tabii ki Euro. Tabii ki euro-dolar paritesi. Çünkü hazirandan sonra dolar endeksinde 92-95’e kadar düşüş bekliyorum.
Euro’da gerçek fiyat 22.45-56 lira. Doları ezmeye devam ediyor. 30 lira seviyesindeki ataklar da euro/TL’de onu görebilir.”

“Altın ekranlarda 1245, bankalarda 1368, Kapalıçarşı’da 1363. 1353-63 Kapalıçarşı’da bile makas farkı açıldı. Gram altın almanın zamanı değil. Gram altın 1350 liradan fazla alınmadı manipülasyonu çok fazla baloncuklar ve köpükler oluştu Ons Dolar tarafında düşüşler oldu Dolar TL’de köpük oluşurken TL’de gram altın da oluştu. Kapalıçarşı 10 lira Makas açığı açılıyor Farklı bir gelişme var dedim.Bir gelişme daha oldu işçilik arttı.Eskiden fiyatlar gerilerken personel arttı Şimdi fiyatlar daha yüksekti makas açıldı personel arttı.Çeyrek altında 20 lira personel farkı oluştu.Cumhuriyet döneminde personel 50 lira.Gram altı makas farkı 10 lira, makas 40 lira.İşçilik kademeli olarak artmaya başladı, çok farklı şeyler oluyor.

Ons altının fiyatı 1990 dolar, sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Köşemde de paylaştım. Ons altın, 3 Mayıs Fed toplantısına kadar 1960-2020 bant aralığında gezinecek. 50 $ makas aralığı geçerlidir. 2000 dolara da sıçrayabilir, 2010’a da sıçrayabilir, 1960 doların altında. O yüzden dedim ki, “1960’ın gram altının karşılığı ne ise onu al, o seviyeye inene kadar almam.”

İSLAM MEMİŞ’TEN GÜMÜŞ DEĞERLENDİRME

Gümüşün onsu 25,18 dolardan işlem görüyor. 24.80 doları paylaştım. 24.80 güçlü desteğin ardından 26, 28, 30, 32 çift haneli yükselişler devam edecek. Gümüş ücretsiz. Gram gümüş serbest piyasada 16.50-17 lira aralığında. Bankalarda 17.50’den, 18’den satanlar var. 17 lirayı gördük, yıla 11 lirayla başladık. 18, 20, 22, ikişer lira artışla yolumuza devam edeceğiz. 20 liraya görünmeden sıfır odunla yola devam. Gümüş tarafta beklemeye devam et, al ve unut gitsin. Aldım, sattım, para kazandım, hikaye. Uzun süre bekleyenler işin kaymağını yerler.

PİYASALARDA NELER OLUYOR, NEDEN KESME ARALIĞI VAR?

Sıkıcı bir hafta var, dar bir bant aralığı var. Piyasalar Fed’in faiz kararına odaklandı. Yatırım araçlarında belirli bant aralıkları korunacak ve aşılmayacaktır. Bu hafta aksiyon, heyecan beklemeyin. Geçen haftaki pozisyonlar hala geçerli. Neden makas aralıkları var, işçilik var mı? 3 ay 4 ay önce havale nedir diye bir köşem vardı. Gayri resmi iş, yurtdışına para transferleri. Şu anda Türkiye seçim sürecinde olduğu için ekonomide operasyon yapıyorlar. Ne kadar umursarlar bilmiyorum. Bu havaleler, para transferlerini gayri resmi hale getirir. Gram tarafında ise 1450, 1550 beklemeye devam ediyoruz. Sosyal medyada siyasi kinler dolaşıyor. Akıllı insanlar inanmazlar. Paradan, puldan anlamayan her gördüğü habere inanır. Her seçim öncesi bankadan para çekebilmeniz için işlemler devam etmektedir. Dilimiz döndüğünde hep uyarıyoruz.

Gerçekten bir çekinceniz varsa paranızı çekebilirsiniz ama devlet insanların bankalardaki mevduatlarının 400 bine kadar sigortalı olduğunu söylüyor. Onu da geçerse diğer bankaya koyarsın. İnsanları baştan çıkarmak için ısrarla faaliyet gösterirler. Mali sütunları havale şirketleridir. Piyasada hem döviz hem de altın manipüle ediyorlar. Bunların hepsi kumarbaz. Battıkça onlarca insanı da batırıyorlar. Kumarhane benzeri bir pazar ortaya çıktı. Yapılacaktır, kusura bakmayın.

GRAM ALTINDA İŞÇİLİK FARKI NE KADARDIR?

Makas aralığı koymak ve işçilik iyi niyetli değildir. Gram altın 1150’ye geriledi mesela ne oluyor rafineriler yoğun talep karşısında dolu. Personele yoğun talepte bulunurlar. Şimdi ne oldu 1350 lira yoğun talep yok. Zanaatın izahı yoktur, bu tuzağa düşmeyin. Bu seçim sürecindeki bir operasyondur, bu makas aralıkları ve işçilik olağan dışıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu