Haber

ABD, Kuzey Kore sınırından geçen askerin güvenliği ve dönüşü için çalışıyor

NEW Beyaz Saray, Kuzey Kore sınırından geçen ABD askeri hakkında bilgi toplamaya devam ettiklerini, askerin güvenliği ve ülkeye dönüşü konusunda aktif olarak çalıştıklarını bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Jean-Pierre, Kuzey Kore sınırını geçen ABD askeri Travis King’in durumu hakkında Beyaz Saray, Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları ile Birleşmiş Milletler’in (BM) birlikte çalıştığını kaydetti.

Jean-Pierre, King’in durumu ve tam olarak nerede olduğu hakkında bilgi toplamaya devam ettiklerini belirterek, bu konuda şu an bir şey söylemek için çok erken olduğunu ve bu bilgiyi kesinleştirmenin zaman alabileceğini sözlerine ekledi.

ABD yönetiminin Kral’ın güvenliği ve ülkeye dönüşü için aktif olarak çalıştığını vurgulayan Jean-Pierre, İsveç ve Güney Kore üzerinden (ABD’nin resmi diplomatik ilişkilerinin olmamasından dolayı) Kral’ın durumuyla ilgili yetkililerle temas halinde olduklarını söyledi. Kuzey Kore ile).

İsveç’in bu kapsamda bu tür bilgilere erişimi olup olmadığı sorusuna Jean-Pierre, şu anda paylaşacak herhangi bir bilgisinin bulunmadığını söyledi.

Ukrayna yardımı

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) bugün Ukrayna’ya açıkladığı yardımın kritik hava savunma kabiliyetlerini içerdiğini açıklayan Jean-Pierre, yardım paketinde Ukrayna’nın daha düzgün savunma yapmasına yardımcı olacak ek teçhizatın da yer aldığını vurguladı.

Jean-Pierre, bu yardımın “Rusya’nın Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilmesinin ardından Ukrayna liman şehirlerine yönelik saldırılarını yenilediği için özellikle önemli” olduğunu değerlendirdi.

Sözcü, Ukrayna’nın tahılını küresel pazarlara ulaştırma çabalarına destek vermeye devam edeceklerini belirterek, bu kapsamda Ukraynalı çiftçilerin desteklenmesi için 250 milyon dolarlık fon sağlanacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu